استیکینگ ارز دیجیتال Staking چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال Staking چیست؟

یکشنبه 10 مرداد 1400
| 415
:امتیاز دهید

استیکینگ ارز دیجیتال به زبان ساده + ارزهای مناسب Staking


اگر در دنیای ارزهای دیجیتال و بلاک چین فعالیت داشته باشید، احتمالاً با اصطلاح استیکینگ برخورد داشته اید. در واقع Staking راه حل جایگزین برای کسب درآمد به جای استخراج ارز دیجیتال (Mining) است. این کار به منابع برق و قدرت پردازشی کمتری نیاز دارد. همچنین با این کار شما می توانید با کمترین سرمایه، سود دریافت کنید. قبل از سرمایه گذاری در این زمینه بهتر است به طور کامل با این فرآیند آشنا شوید. در این مقاله در وبلاگ آرتاراکس به معرفی کامل استیکینگ، چگونگی عملکرد آن و روش های مختلف آن آشنا خواهیم شد. البته مدنظر داشته باشید که روش های فوق و خرید و فروش رمز ارزها تنها راه سرمایه گذاری در این بازار نیست. شما می توانید با راه اندازی سایت صرافی به کمک آرتاراکس، کسب درآمد فوق العاده ای را تجربه کنید! برای استعلام قیمت طراحی سایت صرافی با ما تماس بگیرید.
طراح سایت ارز دیجیتال

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

استیکینگ روشی ساده برای دریافت سود است، بر خلاف استخراج رمز ارزها، این کار نیاز به دستگاه و ابزارهای خاص ندارد و به مرور زمان دستگاه ها دچار استهلاک نخواهند شد و از ارزش آن ها کم نخواهد شد. به زبان ساده، استیکینگ فرآیندی است که با نگهداری یک ارز در حساب صرافی یا کیف پول الکترونیکی تان، می توانید سود دریافت کنید. استیک کردن به دو روش امکان پذیر است:

Cold staking: نگهداری رمز ارز مورد نظر در یک کیف پول ارز دیجیتال که به این روش استیکینگ سرد نیز می گویند. 
Exchange staking: اسیتک ارز در یک صرافی آنلاین انجام می گیرد. این روش دو حالت مختلف شامل قابل انعطاف Flexible و قفل شده Locked دارد. قبل از توضیح بیشتر درباره این روش ها، بهتر است که با الگوریتم اثبات سهام یا (Proof of Stake) آشنا شوید.

استیکینگ staking

الگوریتم اثبات سهام (Proof of Stake) ارز دیجیتال

الگوریتم اثبات سهام یا (PoS) یک مکانیزم اجماع است. برخلاف الگوریتم اثبات کار یا (PoW) که نسبت به قدرت پردازشی دستگاه به گره ها پاداش تعلق می گیرد. در (PoS) نود های اعتبار سنج مقدار مشخصی ارز دیجیتال را را برای تائید تراکنش ها در شبکه به صورت سهام سپرده گذاری می نمایند. با تائید تراکنش و اضافه شدن بلاک جدید به شبکه بلاک چین نودها نسبت به سهام خود سهم دریافت خواهند کرد.

استیکینگ و گواهی اثبات سهام

تفاوت هولد کردن (Holding) و استیکینگ (Staking) 

هولد کردن و استیکینگ کردن بسیار شبیه یکدیگر هستند. اما در نوع عملکرد با یکدیگر متفاوت اند. در هولد کردن بعد از قفل کردن دارایی در صورت نیاز می توانید از آن استفاده نمایید، اما در استیکینگ بعد از قفل کردن دارایی دیگر نمی توانید از آن استفاده کنید. شما با قفل کردن دارایی در روش استیکینگ، در اجماع و متمرکز کردن شبکه، افزایش کارایی و امنیت بلاک چین نیز مشارکت خواهید داشت.

آیا می دانید؟ طراحی سایت ارز دیجیتال یکی از روش های سرمایه گذاری با سود دهی بسیار بالاست.

مثال از نحوه عملکرد staking

برای فهم بیشتر مطلب، این مورد را با ذکر یک مثال توضیح می دهیم: فرض کنید شما یک ارز دیجیتال مانند بایننس کوین (BNB) را برای نگه داشتن یا (Hold) انتخاب کرده اید. بعد از گذشت چند وقت با استفاده از تحلیل های مختلف مانند تخلیل تکنیکال، به این نتیجه می رسید که بهتر است ارز دیجیتال خود را با اتریوم (ETH) عوض کنید و به هولد کردن آن بپردازید. در این صورت شما به راحتی می توانید بیتکوین خود را به اتریوم دیگر تبدیل کنید. اما اگر شما یک ارز را در یک شبکه استیک کرده باشید، امکان اینکه که آن را از حالت Stake خارج کنید وجود ندارد.

تفاوت هولد و استیک ارز دیجیتال چیست

تاریخچه الگوریتم اثبات سهام و استیکینگ 

سانی کینگ (Sunny King) و اسکات نادال (Scott Nadal) جزو اولین نفراتی هستند که فرآیند (PoS) را ارائه دادند. سانی و اسکات در ابتدا برای انجام این کار از یک ارز دیجیتال به نام (PeerCoin) استفاده نمودند. در واقع پیرکوین ارز دیجیتالی بود که به صورت همتا به همتا مورد استفاده قرار می گرفت و از بیت کوین (BTC) نشات گرفته بود. شبکه اولیه ارائه شده در واقع ترکیبی از (PoW) و (PoS) بوده است. هرچند الگوریتم گواه اثبات کار برای عرضه اولیه استفاده می شد و قسمت اصلی کار شبکه و تامین امنیت از الگوریتم اثبات سهام بود.

در همین رابطه بخوانید: آشنایی با اصطلاحات ترید ارزهای دیجیتال به زبان ساده

در سال 2014 الگوریتم جدیدی مبتنی بر اثبات سهام ایجاد شد که الگوریتم اثبات سهام نمایندگی یا (DPoS) نام داشت. در ابتدا این الگوریتم در شبکه بلاک چین بیت شیرز (BitShares) استفاده شد، اما بعد از مدتی شبکه های دیگری مانند استیم (Steem) و شبکه ارز دیجیتال ایاس (EOS) نیز از این الگوریتم استفاده نمودند.

استیکینگ (Staking) چطور انجام می شود؟

همانگونه که توضیح داده شد، الگوریتم (PoS) بر اساس اعتبارسنجی فعالیت می کند. میزان ارز دیجیتالی که باید در شبکه استیکینگ شود مساوی یا بیشتر از حد استانداری است که برای آن شبکه در نظر گرفته شده است. در این شبکه ها ماینر ها استخراج کننده ها (Miner) با نود های ولیدیتور یا اعتبار سنج (Validator) جایگزین کرده اند. این گره ها به صورت تصادفی انتخاب می شوند. نودهایی که ارز دیجیتال را استیکینگ کرده اند شانس بیشتری برای تبدیل شدن به نود اعتبارسنج دارند.

بزرگترین ویژگی الگوریتم (PoS) ایجاد بلاک های جدید بدون نیاز داشتن به قدرت پردازشی بالا و انرژی زیاد است

در بیشتر شبکه ها که استیکینگ را انجام داده اید پاداش دریافتی همان ارزی خواهد بود که (Stake) کرده اید، اما در برخی شبکه ها ارزی متفاوت به شما پرداخت خواهد شد. شبکه هایی که از این الگوریتم استفاده می کنند برای کنترل و پیشگیری از رفتارهای خرابکارانه نود ها، از فرآیندی به نام اسلشینگ (Slashing) استفاده می کنند. با استفاده از این مکانیزم امنیت، مشارکت و اجماع و در دسترس بودن نودها تضمین می شود. دو عامل طولانی بودن زمان و دابل ساینینگ از جمله مواردی است که در صورتی که به وجود آیند این فرآیند اجرا می شود.

staking چیست

استیکینگ چقدر سود دهی دارد؟

این سوال پاسخ مشخصی ندارد، زیرا میزان سود و پاداش هر شبکه متفاوت است و عدد مشخصی ندارد. اما معمولاً موارد زیر موارد زیر را در نظر می گیرند:

 • تعداد ارزهای دیجیتالی که توسط نود ذخیره شده اند
 • مدت زمانی که نود ارز دیجیتال را نگهداری کرده است
 • تعداد کل ارزهای دیجیتال استیکینگ شده در شبکه
 • میزان نوسانات و تورم

در برخی شبکه ها پاداش بر اساس درصد ثابت و مشخص پرداخت می شوند. در همین رابطه می توانید به مقاله استیک کاردانو در تراست ولت مراجعه کنید.
استیک کردن ارز دیجیتال

استخر استیکینگ (Staking Pool)

استخرها فضایی هستند که افراد با اشتراک گذاشتن منابع خود شانس خود در ایجاد بلاک جدید را افزایش می دهند . در این استخرها هر چه میزان ارز دیجیتال (Stake) شده بیشتر باشد، شانس نود نیز افزایش خواهد یافت. عملکرد این استخرها تقریبا شبیه استخرهای ماینینگ (Mining Pool) است. ارزهای دیجیتالی که قرار است استیکینگ شوند دوره ای مشخص دارند و در زمانی معین قفل می شوند و بعد از stake شدن، به هیچ وجه نمی توان از آن ها استفاده نمود.

انواع استیکینگ رمز ارزها

در کل استیک کردن روش های مختلفی دارد، از جمله روش سرد یا (Cold Staking)، روش قفل شده (Locked Staking) و روش منعطف (Flexible Staking).

 • استیکینگ قفل شده (Locked Staking)

نگهداری یا استیک ارز دیجیتال در کیف پول صرافی استیکینگ قفل شده نام دارد. این روش برای پشتیبانی و تامین امنیت شبکه صرافی نیز استفاده می شود. تا زمانی که ارز دیجیتال شما در کیف پول صرافی قفل شده باشد سود دریافت خواهید کرد.

 • استیکینگ سرد (Cold Staking)

یکی از راه های استیک کردن ارز دیجیتال استیکینگ است. ذخیره و استیکینگ ارز دیجیتال در کیف پول سخت افزاری (Cold Staking) نام دارد.

 • استیکینگ منعطف (Flexible Staking)

این روش شبیه stakiing قفل شده است. با این تفاوت که در این حالت نیاز نیست ارزهای دیجیتال قفل شوند و کاربر می تواند با آن ها ترید انجام دهد.

ارز های دیجیتال قابل استیکینگ در شبکه

شبکه های خاصی از استیکینگ و الگوریتم (PoS) استفاده می کنند. در ادامه به معرفی مهم ترین شبکه هایی که از این الگوریتم استفاده می کنند و ارز دیجیتالی اختصاصی آن ها می پردازیم.

 • شبکه کاردانو، ارز دیجیتال شبکه ADA
 • شبکه استلار، ارز دیجیتال شبکه XLM
 • شبکه ترون، ارز دیجیتال شبکه TRX
 • شبکه نئو، ارز دیجیتال شبکه NEO

 

ساخت صرافی آنلاین با آرتاراکس 

آرتاراکس با تیم متخصص و حرفه ای در زمینه طراحی سایت صرافی ارز دیجیتال آماده ارائه خدمات به شما عزیزان است. این تیم به صورت تخصصی در زمینه های طراحی سایت صرافی، طراحی سایت ارز به ارز، طراحی سایت بازار معاملاتی، ساخت توکن، سایت فروش NFT و طراحی سایت صرافی آنلاین به صورت کاملا حرفه ای و تخصصی فعالیت می نماید. می توانید نمونه کارهای آرتاراکس را از منوی بالای صفحه مشاهده نمایید. ما برای شروع یک کسب و کار اینترنتی پرسود در کنار شما هستیم. بدین منظور کافیست برای استعلام قیمت طراحی سایت صرافی تا با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید:

تماس آرتاراکس

شماره تماس آرتاراکس: 

09120649624

شماره پشتیبانی آرتاراکس: 

02632568462بازگشت به لیست مقالات

نظرات خود را با ما در میان بگذارید :

روح الله فضلی
1400/10/7 10:47

سلام خوبید میتونید لیست قیمت طراحی سایت صرافی رو برای من وات ساپ ارسال کنید 09190729054working hours
9:00 الی 21:00
phone
0912 730 70 74
0912 064 96 24
026 32 500 126
phone
026 325 68 462
email