آرتاراکس
آرتاراکس

گروه فنی و مهندسی آرتاراکس

طراحی سایت، ساخت اپلیکیشن موبایل و ارائه راهکارهای نوین تبلیغاتی

ارز (پول) دیجیتال چیست؟

ارز (پول) دیجیتال چیست؟

چهارشنبه 9 آبان 1397
| 218
ارز دیجیتال (Digital currency) ارزهایی هستند که به صورت الکترونیکی ذخیره و منتقل می‌شوند و مبنای آنها صفر و یک است.
ارز دیجیتال ویژگی‌هایی مشابه با ارزهای فیزیکی دارد، اما معمولا تراکنش‌های انتقال سرمایه ارزهای دیجیتالی به‌صورت آنی و بدون مرز بین افراد قابل انجام است. پول‌های دیجیتال مانند پول‌های فیزیکی، برای خرید کالا و خدمات مورد استفاده قرار می‌گیرند اما می‌توانند به استفاده در مجامع خاص نیز محدود شوند. مثلاً می‌توان یک پول مجازی مخصوص یک بازی یا شبکه اجتماعی داشت که فقط در آن بازی یا شبکه اجتماعی قابل استفاده باشد.
پول های مجازی به دو دسته متمرکز و غیرمتمرکز تبدیل می شوند.

1- پول مجازی غیرمتمرکز

پول های مجازی غیرمتمرکز اصطلاحا ارزهای رمزپایه یا رمزارز (Cryptocurrency)  نامیده می شود. در اینجا کلیه اطلاعات تبادلات بصورت رمزگذاری شده روی هزاران کامپیوتر نگهداری می شود و کل شبکه توسط نرم افزارهای خودکار کنترل می گردد، بنابراین هیچ دخالت انسانی در کار نیست و به دلیل غیرمتمرکز بودن و امنیت بالای آن امکان دخالت و تقلب در آنها وجود ندارد. همچنین تولید(چاپ) ارز نیز کاملا خودکار بر اساس الگوریتم های ریاضی در بازه های زمانی مشخص و به میزان مشخص انجام می شود. بنابراین دیگر نهادی مانند بانک مرکزی کشور وجود ندارد که به دلخواه خود شروع به چاپ مقدار زیادی پول نماید و ارزش پول مجازی را پایین بیاورد.
همچنین به دلیل عدم متمرکز بودن، هیچ نهاد کنترلی وجود ندارد، بنابراین کشورها نمی توانند سیاست های تحریمی روی آنها اعمال نمایند. از این رو است که آنها را با نام ارز بدون مرز نیز می شناسیم. نکته دیگر این است که کپی تمامی اطلاعات حساب ها و تراکنش ها بصورت رمزگذاری شده و امن بر روی هزاران کامپیوتر (سرور) وجود دارد، بنابراین در صورت بروز مشکل برای یک یا چند کامپیوتر (قطعی برق، خاموش شدن کامپیوتر، خراب شدن کامپیوتر و ...) اطلاعات از بین نمی رود و شبکه به کار خود ادامه می دهد.
در اصل شبکه ای از کامپیوترهای متصل به اینترنت وظیفه نگهداری و رمزگذاری اطلاعات حسابها و تراکنش ها را به عهده می گیرند و در عوض الگوریتم نرم افزار پول مجازی بصورت خودکار حق الزحمه ای در فواصل زمانی مشخص به حساب مالکین این کامپیوتر ها واریز می نماید. بیت کوین، اتریوم و لایت کوین نمونه هایی از رمزارزها هستند.

2-    پول مجازی متمرکز

دلیل این نامگذاری به خاطر این است که کلیه اطلاعات تراکنش ها پول های مجازی متمرکز زیر نظر یک شرکت یا موسسه واسطه ای فعالیت می کنند. به عنوان مثال پی پال یک پول مجازی متمرکز است.
در پول های مجازی متمرکز، ارز توسط ارزهای سنتی پشتیبانی می شود. مثلا پشتوانه پی پال دلار است. به نوعی نمی توان گفت که پی پال یک ارز است. مثلا شما با شارژ کردن ۱۰۰۰ دلار ، ۱۰۰۰ واحد پی پال دریافت خواهید کرد و زمان فروش آن باز هم به اندازه ۱۰۰۰ دلار پول دریافت خواهید کرد.
working hours

ساعت کاری
8 صبح الی 8 شب

phone

مشاور
0912 0649 624

phone

دفتر
026-32 53 69 41

email

ایمیل
info[at]artarax.com

address
کرج، عظیمیه، بلوار کاج، نرسیده به آزادگان، ساختمان ارکیده، طبقه چهارم، واحد 513