طراحی سایت صرافی

طراحی سایت ارزی

طراحی سایت صرافی ارز دیجیتال

طراحی سایت اتوماتیک ارز دیجیتال

طراحی سایت اکسچنج ارز دیجیتال

طراحی سایت توکن ارز دیجیتال

طراحی سایت بیت کوین

طراحی سایت پرفکت مانی

طراحی سایت ووچر پرفکت مانی

طراحی سایت وبمانی

طراحی سایت خرید و فروش پرفکت مانی

طراحی سایت خرید و فروش وبمانی

طراحی سایت فروشگاه وبمانی

طراحی سایت فروشگاه پرفکت مانی

طراحی سایت خرید و فروش ارز

طراحی سایت فروش ازر دیجیتال

طراحی سایت ارز دیجیتال

طراحی سایت وب مانی

طراحی سایت گیفت کارت
طراحی سایت گیف کارت
طراحی سایت پیمر
طراحی سایت پیمر وبمانی
طراحی سایت سئو
طراحی سایت بهینه شده
طراحی سایت با سئو
طراحی سایت با سئو قوی
استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

یکشنبه 10 مرداد 1400
| 230

اگر در دنیای ارزهای دیجیتال و ترید فعالیت داشته باشید با اصطلاح استیکینگ برخورد داشته اید. در واقع استیکینگ (Staking) راه جایگزین برای کسب درآمد به جای استخراج (Mining) است. استیکینگ به منابع برق و قدرت پردازشی کمتری نیاز دارد. همچنین با این روش شما می توانید با کمترین سرمایه سود دریافت کنید. قبل از سرمایه گذاری در این زمینه بهتر است به طور کامل با این فرآیند آشنا شوید. در این مقاله آرتاراکس به معرفی کامل استیکینگ، چگونگی عملکرد آن و روش های مختلف استیکینگ آشنا خواهیم شد.

 

تعریف استیکینگ ارز دیجیتال

 در ساده ترین تعریف، استیکینگ فرآیندی است که با نگهداری یک ارز دیجیتال در یک حساب صرافی یا کیف پول، سود دریافت کنید. استیکینگ دو روش دارد، اول اینکه ارز دیجیتال را در کیف پول دیجیتال نگهداری کنید که به این روش استیکینگ سرد نیز گفته می شود.  در حالت دوم استیکینگ در یک صرافی ارز دیجیتال انجام می گیرد. این روش دو حالت مختلف دارد، (Locked) و (Flexible). در حال حاضر طراحی سایت ارز دیجیتال و طراحی سایت صرافی آنلاین یکی از روش های سرمایه گذاری با سود دهی بسیار بالاست.

قبل از توضیح درباره استیکینگ نیاز است با الگوریتم اثبات سهام یا (Proof of Stake) آشنا شوید.

staking

 

الگوریتم اثبات سهام یا (Proof of Stake)

الگوریتم اثبات سهام یا (PoS) به نوعی یک مکانیزم اجماع است. برخلاف الگوریتم اثبات کار یا (PoW) که نسبت به قدرت پردازشی دستگاه به آن ها پاداش تعلق می گیرد، در (PoS) نود های اعتبار سنج مقدار مشخصی ارز دیجیتال را را برای تائید تراکنش ها در شبکه به صورت سهام سپرده گذاری می نمایند. با تائید تراکنش و اضافه شدن بلاک جدید به شبکه بلاک چین نود ها نسبت به سهام خود سهم دریافت خواهند کرد.

 

هولد کردن (Holding) و استیکینگ (Staking) چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

هولد کردن و استیکینگ کردن بسیار شبیه یکدیگر هستند، اما در نوع عملکرد با یکدیگر متفاوت اند. در هولد کردن بعد از قفل کردن دارایی در صورت نیاز می توانید از آن استفاده نمایید، اما در استیکینگ بعد از قفل کردن دارایی دیگر نمی توانید از آن استفاده نمایید. با قفل کردن دارایی در اجماع و متمرکز کردن شبکه، افزایش کارایی، و امنیت بلاک چین نیز مشارکت خواهید داشت.

برای فهم بیشتر این مورد را با یک مثال توضیح می دهیم، فرض کنید شما یک ارز دیجیتال مانند بایننس کوین (BNB) را برای نگه داشتن یا (Hold) انتخاب کرده اید. بعد از گذشت چند وقت با استفاده از تحلیل های مختلف مانند تکنیکال، به این نتیجه می رسید بهتر است ارز دیجیتال خود را با اتریوم (ETH) عوض کنید و به هولد کردن آن بپردازید. به راحتی می توانید ارزهای دیجیتال خود را به یک ارز دیجیتال دیگر تبدیل کنید. اما اگر شما یک ارز دیجیتال را در یک شبکه استیکینگ کرده باشید، امکان این مورد که آن را از (Stake) در بیاورید وجود ندارد.

استیکینگ


الگوریتم اثبات سهام و استیکینگ از کجا به وجود آمد؟

سانی کینگ (Sunny King) و اسکات نادال (Scott Nadal) جزو اولین نفراتی هستند که فرآیند (PoS) را ارائه دادند. سانی و اسکات در ابتدا برای انجام این کار از یک ارز دیجیتال به نام (PeerCoin) استفاده نمودند. در واقع پیرکوین ارز دیجیتالی بود که به صورت همتا به همتا مورد استفاده قرا می گرفت و از بیت کوین (BTC) نشات گرفته بود.

شبکه اولیه ارائه شده در واقع ترکیبی از (PoW) و (PoS) بوده است. هرچند الگوریتم گواه اثبات کار برای عرضه اولیه استفاده می شد. و قسمت اصلی کار شبکه و تامین امنیت از الگوریتم اثبات سهام بود.

در سال 2014 الگوریتم جدیدی مبتنی بر اثبات سهام ایجاد شد که الگوریتم اثبات سهام نمایندگی یا (DPoS) نام داشت. در ابتدا این الگوریتم در شبکه بلاک چین بیت شیرز (BitShares) استفاده شد، اما بعد از مدتی شبکه های دیگری مانند استیم (Steem) و ایاس (EOS) نیز از این الگوریتم استفاده نمودند.

 

عملکرد استیکینگ (Staking) به چه صورت است؟

همانگونه که توضیح داده شد، الگوریتم (PoS) بر اساس اعتبارسنجی فعالیت می کند. میزان ارز دیجیتالی که باید در شبکه استیکینگ شود مساوی یا بیشتر از حد استانداری است که برای آن شبکه در نظر گرفته شده است. در این شبکه ها ماینر ها استخراج کننده ها (Miner) با نود های ولیدیتور یا اعتبار سنج (Validator) جایگزین کرده اند. این نود ها به صورت تصادفی انتخاب می شوند. نودهایی ارز دیجیتال را استیکینگ کرده اند شانس بیشتری برای تبدیل شدن به نود اعتبارسنج دارند.

بزرگترین ویژگی الگوریتم (PoS) ایجاد بلاک های جدید بدون نیاز داشتن به قدرت پردازشی بالا و انرژی زیاد است. همچنین نیاز به هزینه اولیه زیادی است و نیاز است ابزارهای زیادی را تهیه کنید. اما دریافت سود با لمس چند دکمه در کیف پول دیجیتال روشی آسان تر نیست؟

هرچند هر کدام از این روش ها مزایا و ویژگی های خاص خود را دارند اما در کل استیکینگ روشی ساده تر برای دریافت سود است، همچنین نیاز به دستگاه و ابزارهای خاص نیست و به مرور زمان دستگاه ها دچار استهلاک نخواهند شد و از ارزش آن ها کم نخواهد شد.

در بیشتر شبکه ها که استیکینگ را انجام داده اید پاداش دریافتی همان ارزی خواهد بود که (Stake) کرده اید، اما در برخی شبکه ها ارزی متفاوت به شما پرداخت خواهد شد.

شبکه هایی که از این الگوریتم استفاده می کنند برای کنترل و پیشگیری از رفتارهای خرابکارانه نود ها، از فرآیندی به نام اسلشینگ (Slashing) استفاده می کنند. با استفاده از این مکانیزم امنیت، مشارکت و اجماع و در دسترس بودن نودها تضمین می شود. دو عامل طولانی بودن زمان و دابل ساینینگ از جمله مواردی است که در صورتی که به وجود آیند این فرآیند اجرا می شود.

staking چیست


استیکینگ چه میزان سود دهی دارد؟

این سوال پاسخ مشخصی ندارد، زیرا میزان سود و پاداش هر شبکه متفاوت است و عدد مشخصی ندارد. اما معمولا موارد زیر موارد زیر را در نظر می گیرند:

در برخی شبکه ها پاداش بر اساس درصد ثابت و مشخص پرداخت می شوند.

 

استخر استیکینگ (Staking Pool)

استخرها فضایی هستند که افراد با اشتراک گذاشتن منابع خود شانس خود در ایجاد بلاک جدید را افزایش می دهند . در این استخرها هرچه میزان ارز دیجیتال (Stake) شده بیشتر باشد، شانس نود نیز افزایش خواهد یافت. عملکرد این استخرها تقریبا شبیه استخرهای ماینینگ (Mining Pool) است.

ارزهای دیجیتالی که قرار است استیکینگ شوند دوره ای مشخص دارند و در زمانی معین قفل می شوند و به هیچ وجه نمی توان از آن ها استفاده نمود.

 

انواع استیکینگ

در کل استیکینگ روش های مختلفی دارد، از جمله استیکینگ سرد یا (Cold Staking)، استیکینگ قفل شده (Locked Staking) و استیکینگ منعطف (Flexible Staking).

  1. استیکینگ قفل شده (Locked Staking)

نگهداری یا استیک ارز دیجیتال در کیف پول صرافی استیکینگ قفل شده نام دارد. این روش برای پشتیبانی و تامین امنیت شبکه صرافی نیز استفاده می شود. تا زمانی که ارز دیجیتال شما در کیف پول صرافی قفل شده باشد سود دریافت خواهید کرد.

  1. استیکینگ سرد (Cold Staking)

یکی از راه های استیک کردن ارز دیجیتال استیکینگ است. ذخیره و استیکینگ ارز دیجیتال در کیف پول سخت افزاری (Cold Staking) نام دارد.

  1. استیکینگ منعطف (Flexible Staking)

این روش شبیه استیکینگ قفل شده است. با این تفاوت که در این نوع استیکینگ نیاز نیست ارزهای دیجیتال قفل شوند و کاربر می تواند با آن ها ترید انجام دهد.

 

ارز های دیجیتال قابل استیکینگ در شبکه

شبکه های خاصی از استیکینگ و الگوریتم (PoS) استفاده می کنند. در ادامه به معرفی مهم ترین شبکه هایی که از این الگوریتم استفاده می کنند و ارز دیجیتالی اختصاصی آن ها می پردازیم.

 

 

working hours

ساعت کار مشاور
9:00 الی 21:00

phone

مشاور
0912 0649 624
026-32 500 126

phone

پشتیبانی
026-32 56 84 62

email

ایمیل
info[at]artarax.com