ارز دیجیتال رپد بیت کوین (wrapped Bitcoin) چیست؟

ارز دیجیتال رپد بیت کوین (wrapped Bitcoin) چیست؟

سه شنبه 7 اردیبهشت 1400
| 443

Wrapped Bitcoin یک فناوری جدید و نوآورانه است که شبکه های بلاک چین بیت کوین و اتریوم را به یکدیگر متصل می کند. یکی از مهم ترین موارد استفاده از WBTC در امور مالی غیر متمرکز (Defi) می باشد. در ادامه این مقاله آرتاراکس به معرفی کامل این ارز دیجیتال و کاربردهای آن می پردازیم.

 

توکن های WBTC چگونه کار می کنند؟

فرض کنید که به خوبی با ارز دیجیتال بیت کوین آشنا هستید و قصد استفاده از برنامه های Defi و DApp را دارید، اما با یک مشکل رو به رو هستید، هیچ پل ارتباطی بین بیت کوین و اتریوم وجود ندارد.

Wrapped BTC راه حل رفع این مشکل می باشد. برای حل مشکلات مربوط به Defi می توانیم از این توکن استفاده کنیم.

بین دو شبکه بلاک چین بیت کوین و اتریوم راه های ارتباط زیادی وجود ندارد. WBTC یک توکن ERC-20 می باشد که با ارز دیجیتال بیت کوین نسبت 1 به 1 دارد. در یک مقطع زمانی برخی تصمیم داشتند این استیبل کوین (Stablecoin) را معادل 1 بیت کوین معرفی کنند، اما این کار نتیجه ای نداشت. هنگامی که بیت کوین را توکن Wrapped Bitcoin تبدیل می کنیم، این ارز دیجیتال به روی بیتگو تراست (BitGo Trust) ذخیره گردد. میزان گردش این توکن به صورت عمومی منتشر می شود.

WBTC

تاریخچه ارز دیجیتال WBTC

در ابتدای سال 2019 کایبر نتورک (Kyber Network)، بیتگو (Bitgo) و رن(Ren) با همکاری هم روشی را برای ارتباط بین دو شبکه بیت کوین و اتریوم ایجاد کردند. البته تعدادی از موسسات نقش مهم و کلیدی را در WBTC دارند.

موسسه (Custodin) مسئولیت کنترل و انتقال بیت کوین WBTC می باشد. این موسسه نقش مهم و به سزایی در دنیای ارزهای دیجیتال دارد.

موسسه MarChant نقش توزیع کننده ارز دیجیتال WBTC از طریق توکن سوزی به عهده دارد.

کاربران مهم ترین و اساسی ترین نقش را در این سیستم دارند. کاربران می توانند برای انجام معاملات و انتقالات از توکن WBTC استفاده کنند.

بیت کوین به صورت کامل از این ارز دیجیتال پشتیبانی می کند. دو ارز بیت کوین (Bitcoin) و رپد بیت کوین (Wrapped Bitcoin) را به راحتی می توان به یکدیگر تبدیل نمود و این ویژگی این ارز را به گزینه مناسبی برای سرمایه گذاری تبدیل می کند. Wrapped Bitcoin را با علامت اختصاری (WBTC) نشان می دهند و قیمت آن حدودا معادل یک واحد بیت کوین می باشد.

 

عملکرد توکن WBTC

همان گونه که توضیح دادیم هدف ایجاد این ارز دیجیتال، برای کمک به ارتباط بین دو شبکه اتریوم و بیت کوین بود. کاربری که ارز دیجیتال بیت کوین را دارد نمی تواند به صورت مستقیم به برنامه های (Defi) دسترسی داشته باشد. با دسترسی به برنامه های (Defi)  می توانید از امکانات این سیستم مانند وام دهی، مبادله و... استفاده کنید.

بعد از ایجاد WBTC، موسساتی مانند کامپوند (Compound)، میکر دائو (MakerDAo)، دارما (Dharma); برای کاربرانی که وام دریافت می کنند، اجازه استفاده از این ارز دیجیتال را صادر کردند. با استفاده از این ارز، می توان یک قرارداد هوشمند ایجاد کرد. معمولا هزینه این فعالیت ها و پرداخت وام ها با استفاده از ارز (DAI) انجام می شود.

 

چرا از بیت کوین و اتریوم به صورت مستقیم استفاده نمی کنیم؟

استفاده از اتریوم به عنوان وثیقه در سیستم (Defi) محدودیتی ندارد و شما می توانید به راحتی از این ارز استفاده کنید. اما با بررسی حجم معاملات بازار ارزهای دیجیتال با دلار، متوجه می شویم حجم معاملات بیت کوین بسیار بالاتر از اتریوم است. همچنین هرچه وثیقه هایی که می توانیم در بستر سیستم (Defi) استفاده کنیم بیشتر شود، کار را برای ما آسان تر خواهد کرد. خصوصا با توجه به اینکه دنیای ارزهای دیجیتال و استفاده از آن رو به روز گسترده تر می شود، در آینده ای نزدیک شاهد این خواهیم بود که ارزش کل ارزهای دیجیتال ذخیره شده این سیستم بسیار بالا خواهد رفت.

WBTC چیست

چگونه ارز دیجیتال BTC را به توکن WBTC تبدیل کنیم؟

ابتدا کاربر باید بیت کوین های خود را به حساب Merchant منتقل کند. بعد از دریافت بیت کوین، (Merchant) به سیستم های (Custodian و  Bitgo) اعلام می کند که بیت کوین دریافتی را به WBTC تبدیل کنند. بعد از تائید، (Custodian) بیت کوین های دریافتی را به WBTC تبدیل می کند. سپس می توان با استفاده از این توکن به راحتی به شبکه بلاک چین اتریوم دسترسی پیدا کرد.

 

مزایای استفاده از WBTC

منحصر به فرد ترین ویژگی WBTC این است که امکان استفاده و اجرای برنامه های مالی غیر متمرکز (Defi) را با استفاده از ارز دیجیتال بیت کوین برای ما فراهم می کند.

بلاک چین اتریوم مهم ترین بستر برنامه های (DApps) و (Defi) می باشد. برای استفاده از بیت کوین و ارتباط با این شبکه، باید BTC خود را تبدیل کنید. انجام این کار هزینه کارمزد را برای شما در بر خواهد داشت. همچنین زمان بر می باشد. با استفاده از WBTC می توانید به راحتی از بلاک چین اتریوم و کاربردهای آن استفاده کنید.

 البته باید این نکته را در نظر داشت که امنیت و اعتماد در WBTC کمتر از بیت کوین است. زیرا این ارز نیازمند کمک از موسسات و کاربران می باشد. در Bitcoin از کدهای خاص خود که هیچ فردی قابلیت تغییر یا دسترسی به آنها را ندارد استفاده می شود.

 

معایب استفاده از WBTC

از موضوع هایی که نسبت به این ارز مطرح می شود این است که امنیت لازم و کافی را ندارد. پشتوانه مالی این ارز در BitGo می باشد، و این موسسه از (Custodian WBTC) سرپرستی می کند. BitGo در مرز ورشکستی قرار دارد و این خود تهدید حساب می شود. هم چنین از آنجایی که کنترل و مدیریت این ارز به عهده سازمان های خاص می باشد، کمی نگران کننده به نظر می رسد.

البته از نظر برخی کاربران انتخابی امن و مطمئن است، زیرا این ارز دیجیتال به بیت کوین وابسته است و به راحتی می توان آن را به BTC تبدیل کرد.

 

ارزش و قیمت WBTC

در حال حاضر WBTC جزو 20 دیجیتالی برتر از نظر قیمت و ارزش می باشد. از ابتدای سال 2021 این ارز روندی صعودی را در پیش گرفت. قیمت حدودی WBTC، تقریبا برابر یک واحد بیت کوین می باشد.

 

صرافی ارز دیجیتال WBTC

خرید و فروش و انجام معاملات ارز ها، در صرافی ارز دیجیتال انجام می گیرد. صرافی هایی که از اWBTC پشتیبانی می کنند عبارتند از: یونی سوآپ (Uniswap)، کرو فایننس (Curve Finance)، بایننس (Binance)، اوکس (OkEx) و بسیاری دیگر از صرافی های معتبر دنیا.

 

کیف پول های مناسب WBTC

تمام کیف پول هایی که از بیت کوین پشتیبانی می کنند، قابلیت ذخیره سازی این ارز دیجیتال را دارند. اما مهم ترین کیف پول دیجیتال برای ذخیره سازی این ارز، کیف پول سخت افزاری دیجیتالی لجر (Ledger Nano S) می باشد.


 

آرتاراکس با تیم متخصص و حرفه ای در زمینه طراحی سایت صرافی ارز دیجیتال آماده ارائه خدمات به شما عزیزان است. این تیم به صورت تخصصی در زمینه های طراحی سایت صرافی، طراحی سایت ارز به ارز، طراحی سایت بازار معاملاتی، ساخت توکن، سایت فروش NFT به صورت کاملا حرفه ای و تخصصی فعالیت می نماید. می توانید نمونه کارهای آرتاراکس را در این قسمت مشاهده نمایید.

working hours

ساعت کار مشاور
9:00 الی 21:00

phone

مشاور
0912 0649 624
026-32 500 126

phone

پشتیبانی
026-32 56 84 62

email

ایمیل
info[at]artarax.com