ارز دیجیتال فایل کوین Filecoin چیست؟

ارز دیجیتال فایل کوین Filecoin چیست؟

پنجشنبه 2 اردیبهشت 1400
| 431

با ظهور فناوری بلاک چین و ارزهای دیجیتال، پروژه های زیادی با اهداف مختلف شروع به فعالیت کردند. فایل کوین پروژه ای بود که با هدف غیر متمرکز کردن ذخیره سازی داده ها و اطلاعات ایجاد گردید. Filecoin یکی از کارآمدترین شبکه های بلاک چین می باشد که آینده ای بسیار روشن و امیدوار کننده دارد. در این مقاله به معرفی کامل این شبکه و ارز دیجیتالی آن (FIL)، و همچنین کاربردهای شبکه فایل کوین می پردازیم.

 

تاریخچه Filecoin

در سال 2014 خوان بنت (Juan Benet) دانشمند و متخصص علوم رایانه، در بنیاد پروتکل لبز (Protocol Labs) پروژه فایل کوین را آغاز کرد.

این پروژه مبتنی بر بلاک چین می باشد. هدف و کارکرد اصلی پروژه فایل کوین بهبود ذخیره سازی داده ها و اطلاعات با استفاده از غیر متمرکز کردن آن ها بود. از ابتدای شروع کار این پروژه تا 3 سال، فایل کوین نسبت به دیگر پروژه ها در سکوت و به دور از هیاهو کار خود را پیش برد. سپس پروژه در فاز آزمایشی قرار گرفت. فاز آزمایشی این پروژه اسپیس ریس (Space Race) نام داشت. در فاز آزمایشی از ماینر های این شبکه درخواست شد که برای آمادگی فاز اصلی، هارد سیستم های خود را در اختیار شبکه قرار دهند. حدود 1.5 میلیون توکن به ماینرهایی که در این فاز شرکت داشتند اختصاص داده شد.

توکن این شبکه، Filecoin نام دارد و با نماد اختصاصی (FIL) شناخته می شود.

فایل کوین

فایل کوین چیست؟

در اصل شبکه فایل کوین یک محیط برای خرید و فروش حافظه برای ذخیره سازی داده و اطلاعات است، اما با سیستم های ذخیره سازی معمول و سنتی تفاوت های اساسی دارد.

تفاوت اصلی فایل کوین با دیگر شبکه های بلاک چین، غیر متمرکز بودن (Decentralized) این شبکه می باشد. در سیستم های متمرکز شرکت های زیادی نیستند که فضای ذخیره سازی را به کاربران خود می فروشند. اما در Filecoin کاربران شبکه در حقیقت همان فروشندگان فضای ذخیره سازی هستند.

فرض کنید شما یک حافظه با حجم 1 ترابایت در اختیار دارید که استفاده ای از آن نمی کنید. با استفاده از فایل کوین می توان این حافظه را در اختیار شبکه قرار داد. شبکه این فضا را به افراد متقاضی اختصاص می دهد، هزینه این فضا را به صورت FIL دریافت می کند و به فرد ارائه دهنده حافظه پرداخت می کند.

در کل این شبکه بلاک چین را کاربرانی تشکیل می دهند که قصد خرید یا فروش حافظه ذخیره سازی را دارند. این فضا می تواند برای نگهداری فایل های مختلف، ذخیره سازی پایگاه داده یک سایت و... استفاده شود.

fil

IPFS چیست؟

Interplanetary File System یا (IPFS) به اصطلاح سیستم فایل های بین سیاره ای شناخته می شود. سیستم IPFS به صورت غیر متمرکز و همتا به همتا، به اشتراک گذاری فایل های مختلف می پردازد. هدف اصلی این سیستم تغییر در توزیع و دسترسی تمام اطلاعات و داده ها می باشد. می توان IPFS را رقیب اصلی سیستم HTTP در نظر گرفت. پروتکل HTTP یا (Hyper Text Transfer Protocol) ارتباط بین سرویس دهندگان (Server) و سرویس گیرندگان (Client) در وب می باشد. سیستم HTTP برای دانلود فایل، به اتصال یک کامپیوتر و دریافت کردن آن فایل از سرور نیاز است. اما در IPFS فایل ها می توانند به صورت چند بخشی و همزمان از چند سیستم کامپیوتر دریافت شود.

انجام این کار باعث می شود که پهنای مورد استفاده برای تبادل اطلاعات، تا حد بسیار زیاد و چشم گیری کاهش پیدا کند و فایل ها بدون تکثیر (Duplicattion) به صورت بهینه توزیع گردند.

 

عرضه اولیه ارز دیجیتال FIL

توکن شبکه فایل کوین FIL نام دارد. در سال 2017 عرضه اولیه (ICO) این توکن انجام شد. جالب است بدانید که یکی از موفق ترین عرضه اولیه سکه ها در بازار ارزهای دیجیتال متعلق به همین توکن بود. در طی این ICO 256 میلیون دلار در عرض 1 ساعت برای این پروژه جذب شد.

در ICO خصوصی این ارز دیجیتال، سرمایه گذارانی که حداقل 200هزار دلار درآمد یا سرمایه ای 1 میلیون دلاری داشتند و فقط تحت قوانین آمریکا می توانستند در این عرضه اولیه شرکت کنند. افرادی معروفی مانند وینکل واس کپیتال (Winklevoss Capital)، ژون فاند ( June Fund)، زی کی کپیتال (ZK Capital)، یونیک اسکوئر (Unique Square) در این عرضه اولیه شرکت کردند.

در ابتدا و در عرضه اولیه قیمت FIL متغییر بود. تا قبل از اینکه سرمایه این پروژه به 40 میلیون نرسیده بود، قیمت هر واحد توکن فایل 0.75 دلار بود. بعد از اینکه فروش این توکن از مرز 40 میلیون رد شد، قیمت آن به صورت خطی افزایش پیدا کرد.

 

ارز FIL چگونه به دست می آید؟

تعداد  توکن های فایل کوین محدود است. در کل حدود 2 میلیارد از این ارز دیجیتال وجود خواهد داشت. حدود 200 میلیون توکن FIL با عرضه اولیه آن اختصاص پیدا کرده بود. 5 درصد تعداد کل FIL برای برنامه های طولانی مدت مانند گسترش و پیشرفت شبکه، آموزش، همکاری و... تعلق  دارد. همچنین 10 درصد این رقم در اختیار بنیاد پروتکل لبز (Protocol Labs) برای توسعه و تحقیقات، گسترش شبکه فایل کوین، بازاریابی، توسعه بازار فروش و... قرار گرفته است. بقیه توکن ها به ماینر های این شبکه تعلق دارد و در بین آنها توزیع می شود.

ارز دیجیتال fil

چگونگی کارکرد Filecoin

در شبکه فایل کوین کاربران به سه دسته تقسیم می شوند، مشتریان یا ( Clients)، ماینرهای ذخیره سازی یا ( Storage Miners) و ماینر های بازیابی یا (Retrieval Miners).

کاربران دسته مشتری به دنبال فضایی در بلاک چین هستند که اطلاعات خود را در آن ذخیره کنند و هزینه آن را پرداخت نمایند. مشتریان می توانند از یک یا چند فضای ذخیره سازی مختلف استفاده کنند. اگر کاربر قصد ذخیره سازی اطلاعات محرمانه را دارد، ابتدا باید آن ها را رمزنگاری کند و سپس به ذخیره کردن اقدام نماید.

کاربران دسته ذخیره سازی، ماینر هایی هستند که فضای ذخیره سازی را در اختیار شبکه قرار می دهند و به ازای آن پاداشی را دریافت می کنند. ماینر ها می توانند در هر زمان فضایی ذخیره سازی را که در اختیار شبکه فایل کوین قرار داده اند را تغییر دهند. اما بعد از توافق مشتری و ماینر، Node ذخیره ساز موظف است به صورت ثابت ذخیره سازی اطلاعات را ارائه دهد.

برای ذخیره سازی داده ها و اطلاعات، مشتری باید هزینه را به صورت FIL به شبکه پرداخت کند. شبکه فایل کوین این دریافتی را به ماینر پرداخت می کند.

 

در شبکه فایل  کوین چند جز پایه و اساسی داریم. قطعات، سکتورها ، جدول تخصیص، سفارشات، دفتر سفارشات و وثیقه.

بخشی از اطلاعاتی که مشتری در شبکه ذخیره می کند قطعه نام دارد. به طور مثال یک فایل می تواند به 10 قطعه تبدیل شود و هر کدام از این قطعات روی حافظه چند ماینر مختلف ذخیره شود.

بخشی از فضای هارد دیسک که ماینر در اختیار شبکه قرار می دهد سکتور نام دارد. ماینر ها اطلاعات یا (قطعات) مشتریان را روی سکتور ذخیره می کنند و در ازای این ذخیره سازی از شبکه فایل کوین، توکن FIL دریافت می کنند. هر سکتور معادل 32GB می باشد.

اطلاعات قطعات و سکتور ها در جدول تخصیص ثبت می شوند. در واقع با استفاده از جدول تخصیص می توانیم بفهمیم که هر قطعه در چه سکتوری ذخیره شده است. جدول تخصیص با ایجاد هر بلاک در شبکه به روزرسانی می شود و ریشه مرکل یا ( Merkle Root) در آخرین بلاک ایجاد شده ذخیره می گردد.

مجموعه ای از سفارش ها، دفتر سفارشات را تشکیل می دهند. شبکه دفاتر مجزایی را برای ماینر های بازیابی و ذخیره سازی در نظر گرفته است.

برای ایجاد تعهد از سمت ماینر های ذخیره کننده برای شبکه می باشد. ماینر ها قبل از پذیرش سفارشات، به میزان سکتور هایی که قرار است در اختیار شبکه Filecoin قرار دهند، باید تعداد مشخصی از توکن FIL را به شبکه ارائه دهند.

 

الگوریتم اجماع شبکه فایل کوین (Proof Of Replication)

در واقع از ترکیب اثبات فضا یا (Proof Of Space) و الگوریتم اثبات ذخیره سازی یا (Proof Of Storage) نوع جدید از الگوریتم به نام اجماع اثبات تکثیر یا (Proof  Of Replication) ایجاد شد. PoREP به کاربران اجازه تائید ریاضی می دهد که آیا نود های ذخیره سازی، داده ها و اطلاعات روی بخش فیزیکی درست ذخیره کرده اند یا خیر.

بر اساس این الگوریتم، ماینر ها موظف می شوند که سکتور های کاربران را مهر و موم (Seal) کنند. انجام این کار فرآیندی محاسباتی است  و با ارائه آن می توان به داده های اصلی دسترسی پیدا کرد. وقتی فرآیند Seal به پایان رسید، با استفاده از اسنارک (snark) به صورت فشرده در می آیند. نتیجه فشرده سازی به عنوان تائید ذخیره سازی به شبکه بلاک چین ارسال می شود.

 

الگوریتم اجماع Spacetime

بخش دیگر سازو کار شبکه فایل کوین، الگوریتم اجماع فضا/زمان می باشد. هنگامی که PoREP به پایان رسید، ماینر ها باید به صورت دائمی و ثابت کنند که داده هایی که برای ذخیره سازی دریافت کرده اند را به صورت ذخیره دارند یا خیر. اثبات این کار با استفاده از الگوریتم Proof of Spacetime یا PoST انجام می گیرد.

 

برای شرکت در شبکه فایل کوین به چه چیزهایی نیاز داریم؟

برای تبدیل شدن به یک ماینر یا نود به وسیله و تجهیزات نرم افزاری و سخت افزاری نیاز داریم.

نرم افزار کلاینت لوتوس (Lotus Client)، نرم افزار رسمی ارائه شده شرکت لبز برای پیوستن به شبکه Filecoin  است.

تجهیزات سخت افزاری برای این کار عبارتند از پردازنده مرکزی یا (CPU)، پردازنده گرافیکی یا (GPU)، رم یا (RAM)، حافظه یا (Storage) و اینترنت.

از آنجایی که این شبکه به صورت مستقیم با قدرت پردازشی و حافظه شما نسبت مستقیم دارد، هرچه این قطعات سخت افزاری قدرت بالاتری داشته باشند، شما به ماینر مناسب تری برای این شبکه تبدیل می شوید.

 

قیمت و کیف پول دیجیتالی توکن FIL

همانگونه که توضیح دادیم، این ارز در عرضه اولیه ارزش نسبتا کمی داشت، اما روندی خطی و صعودی را در پیش گرفت. هم اکنون این ارز دیجیتال با قیمت حدودی 148.12 دلار در بازار معامله می شود.

 MathWallet، وب سایت Wallet.Fifox و کیف پول دیجیتالی Trust ذخیره نمایید.

 

آرتاراکس با تیم متخصص و حرفه ای در زمینه طراحی سایت صرافی ارز دیجیتال آماده ارائه خدمات به شما عزیزان است. این تیم به صورت تخصصی در زمینه های طراحی سایت صرافی، طراحی سایت ارز به ارز، طراحی سایت بازار معاملاتی، ساخت توکن، سایت فروش NFT به صورت کاملا حرفه ای و تخصصی فعالیت می نماید. می توانید نمونه کارهای آرتاراکس را در این قسمت مشاهده نمایید.

working hours

ساعت کار مشاور
9:00 الی 21:00

phone

مشاور
0912 0649 624
026-32 500 126

phone

پشتیبانی
026-32 56 84 62

email

ایمیل
info[at]artarax.com