ارز دیجیتال پولکادات (polkadot) چیست ؟

ارز دیجیتال پولکادات (polkadot) چیست ؟

یکشنبه 10 اسفند 1399
| 303

پولکادات ارز دیجیتالی است که در سریع ترین زمان توانسته خود را به 10 ارز دیجیتال اول جهان برساند. علت رشد و توجه زیاد به این ارز دیجیتال به دلیل ایجاد انگیزه در کاربران برای راه اندازی بلاکچین شخصی سازی شده خود است. پولکادات یکی از چندین ارز دیجیتال است که هدف آن ایجاد یک بلاکچین رقابتی است. از دیگر نمونه های قابل توجه می توان به Ethereum (ETH)  ،Cosmos (ATOM) و EOSIO (EOS) اشاره کرد. پولکادات ارز دیجیتالی است که در سال 2020 راه اندازی شده است. در دسته ارزهای جدید قرار دارد و از ویژگی های جدید برخوردار است که برای هدف بلند پروازانه خود معرفی کرده است.

Polkadot با دو نوع بلاکچین طراحی شده است. یک شبکه اصلی، به نام زنجیره Relay، که در آن معاملات دائمی هستند. شبکه دوم، شبکه های ایجاد شده توسط کاربر، parachains نامیده می شوند. پاراچین ها را می توان برای هر تعداد استفاده سفارشی کرد و در بلاک چین اصلی قرار داد، بنابراین معاملات پاراچین از امنیت همان زنجیره اصلی بهره مند می شوند.

با این طراحی، تیم Polkadot ادعا می کند که معاملات را می توان با استفاده از تنها منابع محاسباتی مورد نیاز برای اجرای زنجیره اصلی، ایمن و دقیق نگه داشت. اگرچه کاربران این مزیت اضافی را دارند که می توانند پاراچین های بسیاری را برای استفاده های مختلف سفارشی کنند.

تیم Polkadot معتقد است که این طراحی به کاربرانش امکان انجام معاملات بصورت خصوصی و کارآمدتر را می دهد و ایجاد بلاکچینی که اطلاعات کاربر را در شبکه عمومی فاش نمی کند باعث می شود تعداد بیشتری تراکنش را پردازش کند.
تا به امروز، Polkadot تقریباً 200 میلیون دلار از سرمایه گذاران را برای ارز دیجیتال DOT خود جمع کرده است، و آن را به یکی از بودجه بندی شده ترین پروژه های بلاکچین تاریخ تبدیل کرده است.

 

Polkadot چگونه کار می کند؟

شبکه Polkadot امکان ایجاد سه نوع بلاکچین را فراهم می کند:
The Relay Chain - اصلی ترین بلاک چین Polkadot، این شبکه جایی است که معاملات در آن نهایی می شوند. برای دستیابی به سرعت بیشتر، زنجیره Relay افزودن معاملات جدید را از عمل اعتبار آن معاملات جدا می کند. این مدل طبق آزمایش 2020، به Polkadot اجازه می دهد تا بیش از 1000 تراکنش در ثانیه را پردازش کند.

 Parachains - بلاکچین سفارشی است که برای تأیید صحت معاملات از منابع محاسباتی زنجیره رله استفاده می کند.

Bridges - پل ها به شبکه Polkadot اجازه می دهند تا با بلاکچین های دیگر ارتباط برقرار کند. کار برای ساختن پل هایی با بلاکچین هایی مانند EOS ، Cosmos ، Ethereum و Bitcoin در حال انجام است، که به شما امکان می دهد تا توکن ها بدون مبادله مرکزی عوض شوند.

 

The Relay Chain


relaychain_پولکادات


زنجیره رله Polkadot برای اینکه شبکه خود را با سیستم مطابق کند، از تغییراتی در proof-of-stake (PoS) استفاده می کند که NPoS نامیده می شود. این سیستم به هر کسی توانایی قفل کردن ارز دیجیتال در یک قرارداد خاص را دارد،  امکان انجام یک یا چند نقش زیر را برای عملکرد آن فراهم می کند:
Validators - اعتبارسنجی داده ها در بلوک های parachain. آنها همچنین در اجماع شرکت کرده و در مورد تغییرات پیشنهادی شبکه رای گیری می کنند.
Nominators - با انتخاب اعتبار سنج های معتبر، زنجیره رله را ایمن کنید. 
Collectors - گره هایی که یک سابقه کامل برای هر parachain ذخیره می کند و داده های معاملات parachain را به صورت بلوکی برای افزودن به Relay Chain جمع می کند.
Fishermen - شبکه Polkadot را کنترل کرده و گزارش رفتار بد را به اعتبار سنج ها می دهید.

کاربرانی که این نقش ها را انجام می دهند مجاز به دریافت پاداش DOT هستند.

 

مزایای Polkadot


مزایای_پولکادات


دلایل زیادی برای برتری پولکادات وجود دارد که این ارز دیجیتال را در کمترین زمان به 10 ارز برتر دیجیتال جهان رسانده است. با توجه به محدودیت بلاکچین های فعلی موضوعات اصلی ای که پولکادات ارائه می دهد، مقیاس گذاری، شخصی سازی، قابلیت همکاری، حاکمیت و قابلیت ارتقا است.

در قسمت مقیاس گذاری، Polkadot به عنوان یک شبکه چند زنجیره ای عمل می کند و به شما امکان می دهد انتقال را به طور موازی از طریق زنجیره های مختلف انجام دهید. این یکی از بزرگترین موانع موجود در ارتباط با فناوری بلاکچین را از بین می برد. پردازش موازی یک پیشرفت قابل توجه است و می تواند زمینه را برای پذیرش گسترده بلاکچین جهانی فراهم کند.

کسانی که به دنبال سفارشی سازی می گردند می توانند از برخی ویژگی های دیگر ارائه شده توسط Polkadot استفاده کنند. هر پروژه نیازهای فردی خود را دارد و Polkadot به هر زنجیره ای اجازه می دهد تا طراحی خود را برای آن ویژگی خاص بهینه کند. با کمک Substrate، توسعه دهندگان می توانند به طور کارآمد زنجیره های فردی خود را متناسب با نیازهای پروژه سازگار کنند.

در قسمت قابلیت همکاری، اشتراک پروژه ها و برنامه ها به طور یکپارچه از داده ها عامل بزرگی است. این می تواند یک اکوسیستم مالی کاملاً جدید ایجاد کند. 

هر جامعه ای که با یک parachain خاص در ارتباط باشد قادر خواهد بود که شبکه خود را برحسب روشی که می خواهد اداره کند. جمع آوری بازخورد از جامعه می تواند بینش ارزشمندی را به وجود آورد که پروژه ها را با گذشت زمان تکامل می بخشد.

 

توضیح توکن DOT

شابه دیگر ارزهای دیجیتال، پولکادات نیز ارز دیجیتال خود را دارد که DOT نامیده می شود. از این توکن برای پرداخت تراکنش‌های درون شبکه‌ای استفاده می‌شود. با توجه به امکانات و ارزشمند بودن پولکادات، قیمت ارز DOT نیز به شکل قابل توجهی افزایش پیدا کرده است.

چندین مورد استفاده برای این توکن وجود دارد. اول از همه، به دارندگان توکن حق اداره کل سیستم عامل Polkadot را اعطا می کند. این شامل تعیین هزینه های شبکه، رای گیری در مورد به روزرسانی های کلی شبکه و استقرار یا حذف parachains است.
نکته قابل توجه در DOT  این است که اگر شما سکه خود را ذخیره کنید و از آن استفاده نکنید، ممکن است آن را از دست بدهید !

استفاده بعدی از DOT برای اتصال است. این مورد زمانی ضروری است که parachains جدید به اکوسیستم Polkadot اضافه شوند. در طی یک دوره اتصال، DOT پیوندی قفل می شود. پس از پایان مدت زمان پیوند و حذف parachain از اکوسیستم، آزاد می شود.

 

اتریوم در مقایسه با پولکادات


تفاوت_اترویم_و_پولکادات


در واقع، Polkadot و به روزرسانی آینده Ethereum، معروف به Ethereum 2.0، شباهت های زیادی در طراحی و عملکرد دارند.
هر دو شبکه از یک بلاکچین اصلی استفاده می کنند که در آن تراکنش ها نهایی می شوند و امکان ایجاد بسیاری از بلاکچین های کوچک را فراهم می کنند که از منابع آن استفاده می کنند. هر دو فناوری همچنین از staking به جای استخراج به عنوان ابزاری برای همگام سازی شبکه استفاده می کنند. 
تحقیقات در مورد چگونگی تراکنش های بین شبکه ها در حال انجام است. به عنوان مثال Parity، فناوری را برای کاربرانی طراحی کرده است که ممکن است بخواهند برنامه هایی را با استفاده از کد Ethereum استفاده کنند، اما این برنامه در Polkadot اجرا شود.
سرانجام، توسعه دهندگان می توانند از چارچوب توسعه Polkadot برای شبیه سازی و کپی از بلاکچین Ethereum استفاده کنند که می تواند در طراحی های بلاکچین سفارشی خود استفاده شود.

 

عملکرد کلی

روی کاغذ، موارد بسیاری وجود دارد که می تواند Polkadot را برای توسعه دهندگان جذاب کند. این یک اکوسیستم است که می تواند از کدگذاران منفرد و همچنین مشاغل کوچک و شرکت های بزرگ پذیرایی کند. توانایی استفاده از بلاک چین های متناسب با نیازهای خاص و ارتقا آنها بدون دردسر، یک مفهوم جدید است که می تواند برای کل فضای ارزهای دیجیتال ارزشمند باشد.

طبق گفته PolkaProject، صدها پروژه در حال توسعه وجود دارد. از کیف پول گرفته تا پروژه های زیربنایی، ابزارها، DApps و موارد دیگر.

تا آنجا که به DOT مربوط می شود، سازندگان Polkadot ادعا کرده اند که این توکنی نیست که برای ذخیره و سود دهی طراحی شده باشد. اگرچه در مبادلات ارزش پولی دارد، اما در درجه اول برای اهداف مشخص شده در کارکرد شبکه پوکادات طراحی شده است.


 
 
working hours

ساعت کار مشاور
9:00 الی 21:00

phone

مشاور
0912 0649 624
026-32 500 126

phone

پشتیبانی
026-32 56 84 62

email

ایمیل
info[at]artarax.com