طراحی سایت صرافی

طراحی سایت ارزی

طراحی سایت صرافی ارز دیجیتال

طراحی سایت اتوماتیک ارز دیجیتال

طراحی سایت اکسچنج ارز دیجیتال

طراحی سایت توکن ارز دیجیتال

طراحی سایت بیت کوین

طراحی سایت پرفکت مانی

طراحی سایت ووچر پرفکت مانی

طراحی سایت وبمانی

طراحی سایت خرید و فروش پرفکت مانی

طراحی سایت خرید و فروش وبمانی

طراحی سایت فروشگاه وبمانی

طراحی سایت فروشگاه پرفکت مانی

طراحی سایت خرید و فروش ارز

طراحی سایت فروش ازر دیجیتال

طراحی سایت ارز دیجیتال

طراحی سایت وب مانی

طراحی سایت گیفت کارت
طراحی سایت گیف کارت
طراحی سایت پیمر
طراحی سایت پیمر وبمانی
طراحی سایت سئو
طراحی سایت بهینه شده
طراحی سایت با سئو
طراحی سایت با سئو قوی
ارز دیجیتال Uniswap چیست؟

ارز دیجیتال Uniswap چیست؟

دوشنبه 16 فروردین 1400
| 312

Uniswap یک صرافی ارز دیجیتال غیرمتمرکز پیشرو است که بر روی بلاکچین Ethereum اجرا می شود.
اکثر قریب به اتفاق معاملات ارز دیجیتال در صرافی  متمرکز مانند Coinbase و Binance انجام می شود. این سیستم عامل ها توسط یک مرجع واحد (شرکتی که مبادله را اداره می کند) اداره می شوند، از کاربران می خواهند وجوه را تحت کنترل خود قرار دهند و برای تسهیل تجارت از سیستم سنتی کتاب سفارشات استفاده کنند.

تجارت مبتنی بر کتاب سفارشات جایی است که سفارشات خرید و فروش در یک لیست همراه با مقدار کل قرار داده شده در هر سفارش ارائه می شود. مقدار سفارشات خرید و فروش آزاد یک دارایی به عنوان "market depth" شناخته می شود. برای انجام یک تجارت موفق با استفاده از این سیستم، یک سفارش خرید باید با یک سفارش فروش در طرف مقابل دفتر سفارش به همان مقدار و قیمت یک دارایی و بالعکس.
مشکل اصلی این نوع سیستم، نقدینگی است که در این زمینه به عمق و تعداد سفارشاتی که در هر زمان داده شده روی دفتر سفارش وجود دارد، اشاره دارد. در صورت کمبود نقدینگی، این بدان معناست که ممکن است معامله گران نتوانند سفارشات خرید یا فروش خود را پر کنند.
 

Uniswap چیست؟

Uniswap مجموعه ای از برنامه های رایانه ای است که با استفاده از بلاکچین Ethereum اجرا می شوند و امکان تعویض توکن غیرمتمرکز را فراهم می کنند. با کمک تک شاخ ها کار می کند (همانطور که در آرم آنها نشان داده شده است).
معامله گران می توانند رمزهای Ethereum را در Uniswap مبادله کنند بدون اینکه به سرمایه های شخصی اعتماد کنند. در همین حال، هرکسی می تواند ارز دیجیتال خود را به ذخایر ویژه ای بنام استخرهای نقدینگی وام دهد. در ازای تأمین پول به این استخرها، آنها هزینه دریافت می کنند.

Uniswap همچنین کاملاً منبع باز است، به این معنی که هر کسی می تواند برای ایجاد صرافی ارز دیجیتال غیرمتمرکز خود، کد را کپی کند. صرافی های متمرکز عادی سود محور هستند و برای لیست سکه های جدید هزینه های بسیار بالایی می گیرند، بنابراین این تفاوت چشمگیر است. از آنجا که Uniswap یک مبادله غیرمتمرکز (DEX) است، به این معنی است که کاربران همیشه کنترل وجوه خود را برعکس صرافی متمرکز که معامله گران را ملزم به کنترل کلیدهای خصوصی خود می کنند، حفظ می کنند تا سفارشات در یک پایگاه داده داخلی ثبت شوند. از اینکه در بلاکچین اجرا شود، که زمانبرتر و گران است. با حفظ کنترل کلیدهای خصوصی، خطر هدر رفتن دارایی در صورت هک شدن صرافی را از بین می برد. طبق آخرین آمار، Uniswap در حال حاضر چهارمین پلتفرم بزرگ مالی غیرمتمرکز (DeFi) است و ارز دیجیتال به ارزش بیش از 3 میلیارد دلار در پروتکل خود قفل شده است.
 

Uniswap چگونه کار می کند؟

Uniswap معماری سنتی مبادله دیجیتال را از این رو پشت سر می گذارد که کتاب سفارشی ندارد. این طرح با طرحی به نام Constant Product Market Maker کار می کند که نمونه ای از آن به نام Automated Market Maker (AMM) است.
سازندگان بازار خودکار، قراردادهای هوشمندی هستند که ذخایر نقدینگی (یا مجموعه نقدینگی) را در اختیار دارند که معامله گران می توانند در برابر آنها معامله کنند. این ذخایر توسط تأمین کنندگان نقدینگی تأمین می شود. هرکسی می تواند تأمین کننده نقدینگی باشد که ارزش معادل دو توکن را در استخر خود واریز کند. در عوض، بازرگانان هزینه ای را به استخر پرداخت می کنند که پس از آن با توجه به سهم آنها از استخر در اختیار تأمین کنندگان نقدینگی قرار می گیرد. بیایید با جزئیات بیشتر به نحوه عملکرد آن بپردازیم.

ارائه دهندگان نقدینگی با واریز ارزش معادل دو نشان، یک بازار ایجاد می کنند. این یا می تواند ETH و یک رمز ERC-20 یا دو توکن ERC-20 باشد. این استخرها معمولاً از سکه های ثابت مانند DAI ،USDC یا USDT تشکیل شده اند، اما این الزامی نیست. در عوض، تأمین کنندگان نقدینگی "توکن نقدینگی" دریافت می کنند که نشان دهنده سهم آنها از کل مجموعه نقدینگی است. این علامت های نقدینگی را می توان برای سهمی که در مجموعه نشان می دهند بازخرید کرد.
بنابراین، بیایید مجموعه نقدینگی ETH / USDT را در نظر بگیریم. ما به بخش ETH استخر x و USDT به y خواهیم گفت. Uniswap این دو مقدار را گرفته و برای محاسبه نقدینگی کل استخر ضرب می کند. بگذارید این را k بنامیم. ایده اصلی پشت Uniswap این است که k باید ثابت بماند، یعنی نقدینگی کل موجود در استخر ثابت است. بنابراین، فرمول کل نقدینگی در استخر عبارت است از:
x * y = k

بنابراین، چه اتفاقی می افتد که کسی بخواهد تجارت کند؟
بگذارید بگوییم علی با استفاده از مجموعه نقدینگی ETH / USDT 1 ETH به قیمت 300 USDT خریداری می کند. با این کار، او بخش USDT استخر را افزایش می دهد و قسمت ETH استخر را کاهش می دهد. این به معنای موثر افزایش قیمت ETH است. چرا؟ ETH پس از انجام معامله کمتر است و ما می دانیم که کل نقدینگی (k) باید ثابت بماند. این مکانیسم همان چیزی است که قیمت گذاری را تعیین می کند. در نهایت، قیمت پرداخت شده برای این ETH براساس این است که تجارت معینی نسبت بین x و y را چه مقدار تغییر می دهد.
شایان ذکر است که این مدل از نظر خطی مقیاس بندی نمی شود. در واقع، هرچه ترتیب بزرگتر باشد، تعادل بین x و y را بیشتر تغییر می دهد. این بدان معنی است که سفارشات بزرگتر در مقایسه با سفارشات کوچکت، گران تر می شوند و منجر به لغزش بیشتر و بیشتر می شوند. این همچنین بدان معنی است که هرچه حجم نقدینگی بزرگتر باشد، پردازش سفارشات بزرگ راحت تر است. چرا؟ در آن حالت، تغییر بین x و y کوچکتر است.
 

پروتکل نقدینگی خودکار چیست؟

راه حل Uniswap برای حل مشکل نقدینگی (که در مقدمه توضیح داده شد) مبادلات متمرکز از طریق یک پروتکل نقدینگی خودکار است. این کار با انگیزه دادن به افراد معامله در سرمایه گذاری برای تبدیل شدن به تأمین کنندگان نقدینگی (LP) کار می کند: کاربران پول خود را با هم جمع می کنند تا صندوقی ایجاد کنند که برای اجرای همه معاملات انجام شده در سیستم عامل استفاده می شود. هر توکن ذکر شده استخر خاص خود را دارد که کاربران می توانند در آن مشارکت داشته باشند و قیمت های هر رمز با استفاده از الگوریتم ریاضی که توسط رایانه اجرا می شود، کار می کنند. با استفاده از این سیستم، خریدار یا فروشنده نیازی به انتظار برای حضور طرف مقابل برای انجام معامله ندارد. در عوض، آنها می توانند هر معامله را فوراً و با قیمت معلوم انجام دهند به شرط آنکه نقدینگی کافی در استخر خاص برای تسهیل آن وجود داشته باشد. در ازای تأمین بودجه خود، هر LP توکن دریافت می کند که نشان دهنده سهم سهام در این مجموعه است. به عنوان مثال، اگر 10000 دلار به یک گروه نقدینگی که 100000 دلار در آن نگهداری می کردید، کمک می کردید، 10٪ از آن مبلغ رمز دریافت می کردید. این رمز برای سهمی از هزینه های معاملاتی قابل استفاده است. Uniswap به ازای هر معامله ای که در سیستم عامل انجام می شود، یک هزینه ثابت 0.30٪ از کاربران می گیرد و آن را به طور خودکار به ذخیره نقدینگی می فرستد. هر زمان که یک تأمین کننده نقدینگی تصمیم می گیرد که بخواهد از آن خارج شود، بخشی از کل کارمزد را از ذخیره نسبت به مقدار سهام خود در آن استخدام دریافت می کند. توکني که آنها دريافت کردند و در آن سوابقي از اينکه سهام آنها بدهکار است از بين مي رود، ثبت مي شود. پس از بروزرسانی Uniswap v.2، هزینه پروتکل جدیدی ارائه شد که می تواند از طریق رای گیری در جامعه روشن یا خاموش شود و اساساً 0.05٪ از هر 0.30٪ هزینه تجارت را برای تأمین مالی توسعه آینده به صندوق Uniswap ارسال می کند. 


 

ضرر ناپایدار چیست؟

همانطور که در مورد آن بحث کردیم، ارائه دهندگان نقدینگی برای تأمین نقدینگی به بازرگانانی که می توانند بین رمزها تعویض شوند، کارمزد دریافت می کنند. آیا تأمین کنندگان نقدینگی چیز دیگری باید از آن آگاه باشند؟ آره. تاثیری به نام ضرر ناگهانی وجود دارد.
بگذارید بگوییم که علی 1 ETH و 100 USDT را در یک مجموعه Uniswap واریز می کند. از آنجا که جفت رمز باید معادل آن باشد، این بدان معنی است که قیمت ETH 100 USDT است. در همان زمان، در مجموع 10 ETH و 1000 USDT در استخر وجود دارد - بقیه بودجه توسط سایر تأمین کنندگان نقدینگی درست مثل آلیس تأمین می شود. این به این معنی است که آلیس 10 درصد از سهام این استخر را در اختیار دارد. نقدینگی کل ما (k) در این حالت 10،000 است.
اگر قیمت ETH به 400 USDT افزایش یابد چه اتفاقی می افتد؟ به یاد داشته باشید، کل نقدینگی موجود در استخر باید ثابت بماند. اگر ETH اکنون 400 USDT باشد، این بدان معناست که نسبت بین ETH و مقدار USDT موجود در استخر تغییر کرده است. در واقع، اکنون 5 ETH و 2،000 USDT در استخر وجود دارد. به همین دلیل است که درک اینکه k ثابت است بسیار مهم است.
بنابراین، علی تصمیم می گیرد وجوه خود را برداشت کند و با توجه به سهم خود 10٪ از استخر را دریافت می کند. در نتیجه، او 0.5 ETH و 200 USDT، در مجموع 400 USDT دریافت می کند. به نظر می رسد که او سود خوبی کسب کرده است. اما اگر او بودجه خود را در استخر نمی گذاشت چه اتفاقی می افتاد؟ او 1 ETH و 100 USDT، در مجموع 500 USDT دارد.
در حقیقت، بهتر بود علی به جای سپرده گذاری در استخر Uniswap، خود اتریوم را میخرید. در این حالت، ضرر ناگهانی اساساً هزینه فرصت جمع کردن نشانه ای است که قیمت آن افزایش می یابد. این فقط بدان معنی است که با واریز وجه به Uniswap به امید کسب هزینه، ممکن است علی فرصت های دیگر را از دست بدهد.
 

Uniswap چگونه درآمد کسب می کند؟

اینطور نیست Uniswap یک پروتکل غیرمتمرکز است که رمز اصلی ندارد. تمام هزینه ها به تأمین کنندگان نقدینگی تعلق می گیرد و هیچ یک از بنیان گذاران از معاملات انجام شده از طریق پروتکل تخفیف نمی گیرند.
در حال حاضر، هزینه معامله پرداخت شده به تأمین کنندگان نقدینگی 0.3٪ در هر معامله است. به طور پیش فرض، این موارد به مجموعه نقدینگی اضافه می شوند، اما ارائه دهندگان نقدینگی می توانند در هر زمان از آنها استفاده کنند. هزینه ها با توجه به سهم هر یک از تأمین کنندگان نقدینگی از مجموعه توزیع می شود.
بخشی از هزینه ها ممکن است به توسعه Uniswap در آینده اختصاص یابد. تیم Uniswap قبلاً نسخه بهبود یافته پروتکل را با نام Uniswap v2 مستقر کرده است.
 

نقشه راه 2021:

بهبود بازار خودکار:

تیم Uniswap همچنان به تحقیق و توسعه فناوری AMM پیشرو در بازار ادامه می دهد و پیشرفت قابل توجهی در نسخه v3 دارد.

طراحی V3 با تمایل به بهبود شدید تجربه AMM برای swapers و LPs، افزایش بهره وری و انعطاف پذیری سرمایه ضمن معرفی اجرای برتر انجام می شود.

راه حل های مقیاس بندی:

راه حل های مقیاس گذاری راهی برای کاهش تأخیر معاملات، تسویه سریع تر و هزینه های ارزان تر معامله است.

تأکید بر حاکمیت:

موفقیت درازمدت Uniswap با توانایی آن در جذب بهترین استعداد موجود در جامعه و تصمیم گیری موثر و بلندمدت و غیرمتمرکز رابطه نزدیک دارد.

گسترش حاکمیت هم به ابزار بهبود یافته نیاز دارد (به Sybil مراجعه کنید) و هم به ابتکاراتی متمرکز مانند برنامه کمک های بلاشک حاکمیت.

در نتیجه مشارکت فعال هزاران نماینده در حاکمیت، اعضای تیم اصلی Uniswap قصد دارند با ظرفیت شخصی خود در دوره 2021 مستقیماً در حکومت مشارکت کنند: این شامل حمایت عمومی از پیشنهادات یا مخالف پیشنهادات است.

بعلاوه، تیم اصلی ممکن است به دیگران یا خود رای بدهد، اگرچه آنها با بیش از 10٪ UNI خود رأی دهند. تلاش های حکومتی به هدایت جامعه ادامه خواهد یافت. 
working hours

ساعت کار مشاور
9:00 الی 21:00

phone

مشاور
0912 0649 624
026-32 500 126

phone

پشتیبانی
026-32 56 84 62

email

ایمیل
info[at]artarax.com