طراحی سایت صرافی

طراحی سایت ارزی

طراحی سایت صرافی ارز دیجیتال

طراحی سایت اتوماتیک ارز دیجیتال

طراحی سایت اکسچنج ارز دیجیتال

طراحی سایت توکن ارز دیجیتال

طراحی سایت بیت کوین

طراحی سایت پرفکت مانی

طراحی سایت ووچر پرفکت مانی

طراحی سایت وبمانی

طراحی سایت خرید و فروش پرفکت مانی

طراحی سایت خرید و فروش وبمانی

طراحی سایت فروشگاه وبمانی

طراحی سایت فروشگاه پرفکت مانی

طراحی سایت خرید و فروش ارز

طراحی سایت فروش ازر دیجیتال

طراحی سایت ارز دیجیتال

طراحی سایت وب مانی

طراحی سایت گیفت کارت
طراحی سایت گیف کارت
طراحی سایت پیمر
طراحی سایت پیمر وبمانی
طراحی سایت سئو
طراحی سایت بهینه شده
طراحی سایت با سئو
طراحی سایت با سئو قوی
قرارداد هوشمند Smart Cantract چیست؟

قرارداد هوشمند Smart Cantract چیست؟

دوشنبه 30 فروردین 1400
| 327

با ظهور بلاک چین و قابلیت هایی که به همراه خود آورد، قرارداد های هوشمند بستری مناسب برای اجرا و فعالیت پیدا کردند. همانگونه که از نام قرارداد های هوشمند مشخص است نوعی قرارداد هستند، ولی اجرا و طراحی آن ها به صورت کاملا هوشمند می باشد. در ادامه به معرفی کامل Smart Contract و کاربردهای آن می پردازیم.

 

قرارداد معمولی چیست؟

بهتر است قبل از اینکه قرارداد هوشمند را معرفی و بررسی کنیم، قراردادهای معمولی را بیشتر بشناسیم. قرارداد نوعی توافق بین دو یا بیشتر از چند نفر می باشد که در آن طرفین ملزم به اجرای مواردی هستند که در بندهای قرارداد ذکر می شود و برای انجام آن زمانی مشخص نیز تعیین می گردد. معمولا برای اینکه قرارداد حالت رسمی و قانونی داشته باشد باید ثبت کتبی شود. برای امکان استفاده از پیگیری های قانونی در صورت بروز مشکل یا عدم اجرای قوانین قرارداد، ثبت آن باید در مراجع قانونی و معتبر مانند دفتر ثبت اسناد صورت پذیرد.

smart contract

قرارداد هوشمند یا Smart Contract چیست؟

قرارداد هوشمند در اصل همان قرارداد معمولی است، با این تفاوت که Smart Contract ها به صورت دیجیتالی طراحی و ثبت می شوند و حاوی دستوراتی هستند که در صورت لزوم به صورت کاملا خودکار اجرا شوند.

قرارداد هوشمند با کدهای برنامه نویسی ایجاد و روی شبکه بلاک چین اجرا می شود. برنامه نویس دستوراتی خاص را در Smart contract قرار می دهد تا در هنگام بروز مشکل  یا عدم اجرای قوانین قرارداد توسط یکی از طرفین، دستورات به صورت خودکار اجرا شوند و هیچ فردی نتواند از اجرای آن جلوگیری کند.

اجرای خودکار Smart Contract، امکانات و ویژگی های بسیار خاصی را برای ما فراهم می نماید. در ادامه این مقاله به ویژگی های قرارداد هوشمند و موارد استفاده آن می پردازیم.

 

هدف اصلی قرارداد هوشمند Smart Contract چیست؟

مهم ترین هدف و دستاورد قرارداد هوشمند، اجرای تمام بند ها و موارد درج شده در قرارداد می باشد. قرارداد هوشمند بدون نیاز به تائید و دخالت کسی اجرا شده و هنگامی که فعال شود، هیچ فردی نمی تواند از اجرای آن جلوگیری کند. اجرای خودکار قرارداد هوشمند و عدم توقف آن، نیاز به شناخت و اعتماد طرفین به یکدیگر را از بین می برد. همچنین نیازی به افراد واسطه یا تضمین های مالی  نیست.

قرارداد هوشمند

تاریخچه قرارداد هوشمند

نیک زابو (Nick Szabo)، متخصص علوم رایانه و رمزنگاری در سال 1994 ایده قرارداد هوشمند را مطرح کرد. هنگامی که زابو ایده قرارداد هوشمند را مطرح کرد، محیط مناسبی برای اجرایی شدن آن نداشت.

با ظهور فناوری بلاک چین، بستر و محیطی مناسب برای اجرا شدن Smart Contract فراهم شد.

اولین بار قراداد هوشمند بر بستر بلاک چین بیت کوین پیاده سازی و اجرا شد، اما این بلاک چین ابزارهای کافی و لازم را برای اجرای کامل آن نداشت. بعد از ظهور بلاک چین اتریوم، قرارداد های هوشمند توانایی اجرای کامل را پیدا کردند. استفاده از این تکنولوژی برای عموم مردم آزاد بود و افراد به راحتی می توانستند در معاملات خود از آن استفاده نمایند. هم اکنون نیز اتریوم یکی از مهم ترین بسترهای اجرای قراردادهای هوشمند می باشند.

 

نحوه عملکرد قرارداد هوشمند Smart Contract

یکی از مهم ترین خاصیت های بلاک چین، توزیع پذیری آن است. این ویژگی بلاک چین را برای اجرای قرارداد هوشمند مناسب کرده است.

هنگامی که یک Smart Contract روی بلاک چین ثبت شود، اطلاعات آن بین تمام نود ها (Node) به اشتراک گذاشته می شود و تمام نود ها یک نسخه از این قرارداد را خواهند داشت. بنابراین بعد از ثبت قرارداد هوشمند امکان دستکاری یا جلوگیری از اجرا شدن در آن زمان لزوم، کاملا از بین می رود.

در ابتدا قرارداد هوشمند توسط یک برنامه نویس ایجاد می شود، سپس با استفاده از یک کلاینت (Client) رو بلاک چین قرار می گیرد و اجرا می شود. کلاینت نرم افزاری است که برنامه نویس با استفاده از آن به بلاک چین متصل می شود. Smart Cantract با یک یا چند زبان برنامه نویسی مختلف ایجاد می شود. مثلا قرارداد های هوشمند بلاک چین اتریوم با زبان برنامه نویسی سالیدیتی (Solidity) کدنویسی می شوند.

 

چگونه یک قرارداد هوشمند Smart Cantract ایجاد کنیم؟

برای ایجاد یک قرارداد هوشمند چند مورد را باید در نظر داشته باشیم.
 

 1. موضوع قرارداد و نحوه دسترسی به آن

Smart Cantract باید به تمام اطلاعات محصولات یا خدمات دسترسی کامل و مستقیم داشته باشد. از این دسترسی برای کنترل فرآیند عرضه و خرید استفاده می شود.

 

 1. شرایط و ضوابط قرارداد هوشمند

برنامه نویس با استفاده از کدنویسی های خاص، شرایط اجرای قرارداد هوشمند را مشخص می کند و تمام اعضای شبکه بلاک چین یا نود ها، آن را تائید و امضا می کنند.( منظور از امضا، امضای دیجیتالی می باشد)

 

 1. اوراکل (Oracle)

اورکل ها نوعی واسطه یا ابزار ارتباطی می باشند که به کمک قرارداد های هوشمند می آیند و اطلاعات مورد نیاز آنها را به روز رسانی و تائید می کنند.

در واقع اوراکل ها میان بلاک چین و منابع کمکی خارجی قرار می گیرند، و اطلاعاتی که مورد نیاز بلاک چین و قرارداد هوشمند می باشد را با  پرس و جو (Query)  به دست می آورند و در اختیار شبکه قرار می دهند. اوراکل ها همچنین صحت و درستی داده ها را نیز بررسی می کنند.

 

 1. پلتفرم اختصاصی

پلتفرم ها از دو روش Vitual Machine و Docker برای اجرا و پیاده سازی قرارداد هوشمند استفاده می کنند. قرارداد هوشمند Smart Cantract توسط پلتفرمی خاصی به بلاک چین صادر می شود. در مرحله بعد میان تمام اعضای شبکه (Node) به اشتراک گذاشته می شوند. ثبت قرارداد هوشمند نیازمند یک کلاینت رسمی و معتبر است.

قرارداد هوشمند چیست

کاربردهای قرارداد هوشمند چیست؟

از زمان ظهور و استفاده از فناوری بلاک چین و امکانات آن زمان زیادی نمی گذرد، با این حال این تکنولوژی به خوبی جایگاه خود را در دنیا پیدا کرده است.

بلاک چین قابلیت ها و ویژگی های بسیار خاصی دارد که می تواند در تمام عرصه ها تحولی بزرگ ایجاد کند. اما هنوز استفاده از قابلیت های بلاک چین زیاد نیست و بسیاری از افراد با این تکنولوژی آشنایی ندارند.

استفاده بلاک چین ها از قرارداد هوشمند می تواند مزایای خاصی را برای آنها ایجاد کند. مهم ترین مزایای Smart Cantract عبارتند از:

 

 1. امنیت

همانگونه که گفته شد، قرارداد های هوشمند بعد از ثبت در بلاک چین، در میان تمام اعضای شبکه توزیع می شوند. توزیع اطلاعات و قرارداد هوشمند، این تضمین را می دهد که قرارداد دیگر قابل تغییر و دستکاری نیست و هیچ فردی نمی توانند روی اجرا یا عدم اجرای آن اثر بگذارد.

 

 1. سرعت بسیار بالا

تمام فرآیند های بلاک چین به صورت کاملا خودکار و بدون نیاز به هیچ واسطه ای انجام می شود. نبود واسطه در این میان باعث کاهش زمان و افزایش سرعت می شود.

 

 1. استاندارد سازی بنا به نیاز مورد نظر

قراردادهای هوشمند آماده و قابل استفاده زیادی موجود است. شما می توانید یکی از آنها را انتخاب کنید، تغییرات مورد نظر خود را به روی آنها اعمال کنید و از قرارداد هوشمند جدید خود استفاده کنید.

 

 1. استقلال در عمل

اجرای قرارداد هوشمند، به صورت کاملا مستقل و خودکار می باشد. در اصل شما تنها کنترل ایجاد شرایط و قوانین قرارداد هوشمند را دارید، نه اجرای آن را.

 

 1. ایجاد اعتماد

قرارداد هوشمند بعد از ثبت روی بلاک چین، در دفتر کل عمومی ذخیره و نگه داری می شوند. این ویژگی این امکان را به شما می دهد که نیازی به شناخت طرف یا طرفین قرارداد نداشته باشید یا به آنها اعتماد داشته باشید، زیرا قرارداد هوشمند در زمان لزوم بدون هیچ قید و شرطی اجرا می شود.

 

 1. هزینه بسیار کم

با حذف واسطه هایی مانند دفاتر رسمی ثبت اسناد، مشاورین و... هزینه ارائه خدمات نیز از بین می رود. این هزینه ها معمولا رقم های قابل توجه ای می باشند.

 

اما در کنار مزایای Smart Cantract، این قراردادهای معایبی نیز دارند. از جمله:

 

 1. امکان وجود خطاهای انسانی

درست است که اجرای قراردادهای هوشمند به صورت کاملا مستقل و خودکار می باشد، اما کدنویسی آنها توسط یک یا چند فرد مختلف انجام می گیرد. امکان اشتباه در کد نویسی یا ثبت درست شرایط و قواعد وجود دارد و این برنامه می تواند با همین خطاها در بلاک چین ثبت شود. از آنجایی که بعد از ثبت امکان هیچگونه تغییری وجود ندارد، می تواند مشکلات زیادی را به همراه داشته باشد.

 

 1. عدم امکان استفاده از قانون یا پیگیری های قانونی

فضای ارزهای دیجیتال و بلاک چین، وابسته به هیچ سازمان یا ارگانی نیست. همچنین توسط هیچ دولت یا سازمانی مورد تائید یا ثبت قرار نمی گیرد. اگر روزی مشکلی در زمینه حقوقی برای شما ایجاد شود، شما نمی توانید به هیچ صورتی پیگیری های قانونی انجام داده و یا به مرجعی خاص مراجعه نمایید. در کل امکان هیچ گونه پیگیری قانونی وجود ندارد.

 

 1. هزینه تهیه قرارداد هوشمند

کدنویسی Smart Cantract به فرد یا تیم برنامه نویسی کاملا حرفه ای و با تجربه نیاز دارد. همچنین زبان های خاصی مورد استفاده قرار می گیرد که هر فردی توانایی انجام آنها را ندارد. بنابراین هزینه برنامه نویسی قرارداد هوشمند رقم کمی نخواهد بود.

 

 1. ایجاد مشکل توسط Oracle

اوراکل ها به عنوان نوعی رابط یا واسطه بین بلاک چین و منابع عمل می کنند. این امکان وجود دارد سایت اوراکل مورد استفاده دستکاری شود یا مورد حملات هک قرار گیرد. با این اتفاق اطلاعات اشتباه و غلط به بلاک چین ارسال می شود و می توانند اثرات مخربی در قرارداد هوشمند ایجاد کنند.

 

قرارداد هوشمند Smart Cantract و دنیای واقعی

استفاده از بلاک چین و قابلیت های آن هنوز به صورت کامل و همگانی نیست و زمان زیادی نیاز است تا این تکنولوژی به صورت گسترده در دنیا مورد استفاده قرار گیرد. اما در حال حاضر بلاک چین در عرصه های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. در ادامه به معرفی چند مورد از استفاده های بلاک چین و قرارداد هوشمند در دنیا می پردازیم.

 

 انتخابات:

در برگزاری انتخابات و بعد از رای گیری، نتایج در Blockchain قرار می گیرد و در شبکه توزیع می شود. ثبت داده ها ( رای های اخذ شده) به صورت کاملا دقیق و شفاف و به صورت کاملا ناشناس خواهد بود. توزیع در شبکه بلاک چین امکان تقلب یا دستکاری را به صورت کامل از بین می برد.

 

مدیریت:

قراردادهای هوشمند توانایی اجرای کامل و دقیق کارها را به صورت روتین دارند. به طور مثال می توان برای انجام اموری مانند پرداخت حقوق، ساعت کاری و مبلغ را تعیین کرد. در هر ماه به راحتی و بدون نیاز نیروی انسانی حقوق کارکنان را پرداخت نمود.

 

مالکیت حقوقی و معنوی:

بعضی از آثار هنری مانند آلبوم های موسیقی، فیلم و سریال، عکس و... می توانند به راحتی در فضای اینترنت پخش شوند  و افراد بدون پرداخت بها، از آنها استفاده کنند (نقض حقوق کپی رایت).

این موضوع می تواند ضررهای بسیار زیادی به مالکین اثر تحمیل کند. با استفاده از قراردادهای هوشمند، می توان برای دانلود این آثار شرایطی مانند پرداخت بها و سپس اجازه دانلود کردن را داد و از استفاده رایگان این آثار جلوگیری کرد.

 

بیمه:

Smart Cantract بدون نیاز به واسطه برای انجام دادن کارها، می تواند تغییراتی را در سیستم سنتی بیمه انجام دهد. تغییراتی مانند پرداخت خودکار خسارت، دریافت حق بیمه، تمدید خودکار بیمه نامه و ...

 

همچنین قراردادهای هوشمند در تمام سیستم های بانکداری، حمل و نقل، اینترنت اشیا (IOT)، ردیابی (GPS)، بهداشت و بسیاری دیگر از زمینه ها می توانند کاربردی و تاثیرگذار باشند.

 

آرتاراکس با تیم متخصص و حرفه ای در زمینه طراحی سایت صرافی ارز دیجیتال آماده ارائه خدمات به شما عزیزان است. این تیم به صورت تخصصی در زمینه های طراحی سایت صرافی، طراحی سایت ارز به ارز، طراحی سایت بازار معاملاتی، ساخت توکن، سایت فروش NFT به صورت کاملا حرفه ای و تخصصی فعالیت می نماید. می توانید نمونه کارهای آرتاراکس را در این قسمت مشاهده نمایید.

 

working hours

ساعت کار مشاور
9:00 الی 21:00

phone

مشاور
0912 0649 624
026-32 500 126

phone

پشتیبانی
026-32 56 84 62

email

ایمیل
info[at]artarax.com