آشنایی با فناوری بلاک چین در ارزهای دیجیتال

آشنایی با فناوری بلاک چین در ارزهای دیجیتال

پنجشنبه 24 بهمن 1398
| 1667

تجارت در عصر کنونی از مرزها عبور کرده و پا به عرصه جهانی گذاشته است. در این میان وجود واسطه های زیاد از جمله نهاد های بین المللی باعث افزایش مشکلات در انجام معاملات جهانی گردیده است. به همین علت ارزهای دیجیتال ایجاد گردید تا دست واسطه ها را در این میان کوتاه کرده و در روابط پولی و تجاری تسهیل ایجاد کند. ارزهای دیجیتال به منظور امنیت و ناشناس بودن ساخته شده اند. تقلب درتراکنش های ارزهای دیجیتال جایگاهی ندارد. کسی مالک آنها نیست و کسی نمی تواند آنها را متوقف یا هک کند. آن ها غیرمتمرکز هستند و واسطه ها را حذف می کنند. ارزهای دیجیتال به صورت فیزیکی وجود ندارند و تنها حساب هایی شامل رمزهای عمومی و خصوصی وجود دارد. اطلاعات حساب ها به همراه تراکنش های صورت گرفته بین حساب ها در یک دفترکل ثبت می شود که نیازمند حجم وسیعی از توان محاسباتی کامپیوتری برای تأیید و ثبت این اطلاعات در سرتاسر کامپیوترهای عضو شبکه ارز دیجیتال در جهان می یاشد. یکی از زمینه های کاربردی ارزهای دیجیتال امکان طراحی سایت صرافی و راه اندازی خرید و فروش ارزهای دیجیتال است. برای طراحی سایت صرافی ارز دیجیتال می توانید به صفحه فروشگاه ساز ارزهای دیجیتال ما مراجعه کنید.

یکی از موضوعات مهمی که علاقه مندان زیادی در حوزه خرید و فروش ارزهای دیجیتال مایلند با آن آشنا شوند بحث بلاک چین است. آشنایی با قابلیت های فناوری بلاک چین برای درک چگونگی کار رمز ارزها یا همان ارزهای دیجیتال و طراحی راهکارهای استفاده از آن ها حائز اهمیت است. از این رو در این مقاله تصمیم داریم به توضیح فناوری بلاک چین، نحوه عملکرد آن و ویژگی های آن در زمینه خرید و فروش ارزهای دیجیتال بپردازیم. برای آشنایی بیشتر با نکات مهم خرید و فروش ارزهای دیجیتال  ببرید می توانید مقاله هر آنچه که باید در مورد ارزهای دیجیتال بدانید را مطالعه کنید.

طراحی سایت صرافی
 

بلاک چین چیست

بلاک چین یک شبکه انتقال، پردازش ، ثبت و نگهداری اطلاعات دارای ارزش اقتصادی مثلاً ارزهای دیجیتال است. ازجمله موارد انتقال این اطلاعات می توان به تراکنش های مالی، انتقال مالکیت ارزهای دیجیتال و انتقال اطلاعات مربوط به فعالیت های اقتصادی اشاره کرد؛ اطمینان از صحت این اطلاعات و امنیت و یکپارچگی آن ها بسیار مهم است.

فناوری بلاک چین مجموعه ای از قابلیت ها را در کنار یکدیگر قرار داده است که امکان انتقال، پردازش ، ثبت و نگهداری اطلاعات تراکنش های خرید و فروش ارز دیجیتال بدون نیاز به یک ناظر مرکزی فراهم شود؛ بدین ترتیب اعضا با وجود انگیزه های مختلف و بعضاً متضاد قادر خواهند بود به صورت شفاف، امن و بدون نیاز به اعتماد متقابل با یکدیگر تعامل داشته باشند.

پس بلاک چین یک دفتر ثبت عمومی است که تمامی تراکنش های ارزهای دیجیتال که تابه حال اجرا شده است را در خود دارد و همواره با اضافه شدن بلوک های جدید در حال رشد است. بلوک های جدید به صورت زنجیروار و براساس تاریخ به بلاک چین اضافه می شوند. هر یک از  کامپیوترهای ماینرها (گره ها) که به شبکه ارز دیجیتال متصل هستند و از برنامه کامپیوتری متن باز برای تأیید اعتبار و جریان انداختن تراکنش ها استفاده می کند، یک کپی از بلاک چین را به صورت خودکار بعد از پیوستن به شبکه ارزهای دیجیتال دریافت می کند. بلاک چین شامل اطلاعات کامل آدرس حساب ها و محتویات آن ها از زمان شروع تا حال حاضر است؛ یعنی می توان فهمید که هر آدرس در شبکه ارز دیجیتالی مثل بیت کوین دارای چه مقدار بیت کوین بوده و هست اما نمی توان فهمید که آن آدرس متعلق به چه کسی است. یکی از زمینه های کاربردی ارزهای دیجیتال امکان طراحی سایت صرافی و راه اندازی خرید و فروش ارزهای دیجیتال است. برای طراحی سایت صرافی ارز دیجیتال می توانید به صفحه فروشگاه ساز ارزهای دیجیتال ما مراجعه کنید.

در ادامه قابلیت ها و ویژگی هایی از فناوری بلاک چین را که چنین امکانی را فراهم آورده است بررسی شده است. برای اینکه با نحوه کار ماینرها و استخراج ارزهای دیجیتال بیشتر آشنا شوید می توانید مقاله آموزش ماینینگ ارز دیجیتال را مطالعه کنید

طراحی سایت صرافی
 

بلاک چین چگونه کار می کند

ارزهای دیجیتال با بهره گیری از یک شبکه همتا به همتا، نقل و انتقال وجوه بدون هیچ مدیریت مرکزی را ممکن ساخته است. شبکه های بلاک چین ارزهای دیجیتال به مانند بیت کوین به نحوی طراحی شده اند که از هرگونه تخلف یا بروز مشکلی جلوگیری یا حداقل ارتکاب تخلف را بسیار پرهزینه کنند. در سیستم خرید و فروش ارزهای دیجیتال تمامی تراکنش ها به صورت شفاف، امن و غیرقابل بازگشت صورت می پذیرد. نظارت بر این تراکنش ها به صورت غیرمتمرکز و توسط برخی از اعضای شبکه (ماینرها)، با صرف هزینه بالا و از طریق الگوریتم های اجماع مختلف انجام می شود؛ برای ایجاد انگیزه نیز به این اعضا پاداش تعلق می گیرد. بدین ترتیب نیازی به یک نهاد یا سازمان متمرکز جهت پاسخ گویی وجود ندارد؛ زیرا عملاً مشکلی به وجود نخواهد آمد. هرگونه اختلاف نظر نیز از طریق سازوکارهای اجماع به نوعی به رأی گیری گذاشته شده و درباره آن تصمیم گرفته می شود. برای آشنایی بیشتر با نکات مهم خرید و فروش ارزهای دیجیتال  ببرید می توانید مقاله هر آنچه که باید در مورد ارزهای دیجیتال بدانید را مطالعه کنید.

در ادامه این مقاله قابلیت ها و ویژگی هایی از فناوری بلاک چین را که چنین امکانی را فراهم آورده است بررسی شده است. یکی از زمینه های کاربردی ارزهای دیجیتال امکان طراحی سایت صرافی و راه اندازی خرید و فروش ارزهای دیجیتال است. برای طراحی سایت صرافی ارز دیجیتال می توانید به صفحه فروشگاه ساز ارزهای دیجیتال ما مراجعه کنید.
 

طراحی سایت صرافی
 

دفتر کل توزیع شده و بررسی صحت تراکنش های خرید و فروش ارز دیجیتال در فناوری بلاک چین

در سیستم های متمرکز، مانند شبکه شتاب در بانکداری متمرکز، تمامی اطلاعات در یک سیستم مرکزی ذخیره شده و ارزیابی صحت هر تراکنش نیز منوط به کنترل اطلاعات آن تراکنش با داده های موجود در همان سیستم مرکزی است؛ بنابراین زمانی که یک تراکنش در سیستم شتاب اتفاق می افتد، تنها سیستم مرکزی می تواند اطلاعات حساب های مبدأ و مقصد را چک کرده و در صورت عدم مغایرت، تراکنش را تائید و انتقال وجه را انجام دهد.

در فناوری بلاک چین اطلاعات تنها در یک سیستم مرکزی ذخیره نمی شود، بلکه پایگاه داده اطلاعات توزیع شده در شبکه در قالب یک دفتر کل در اختیار همه یا تعدادی از اعضای سیستم قرار می گیرد. به عنوان مثال در شبکه بیت کوین همۀ اعضا به دفتر کل که حاوی اطلاعات همه تراکنش های بیت کوین از ابتدا تا اکنون است دسترسی دارند؛ بنابراین، هر عضو می تواند به صورت مستقل از دیگران آخرین نسخه از دفتر کل را داشته باشد و صحت هر تراکنش را با توجه به تاریخچه تراکنش های موجود چک کند. یکی از زمینه های کاربردی ارزهای دیجیتال امکان طراحی سایت صرافی و راه اندازی خرید و فروش ارزهای دیجیتال است. برای طراحی سایت صرافی ارز دیجیتال می توانید به صفحه فروشگاه ساز ارزهای دیجیتال ما مراجعه کنید.

در فناوری بلاک چین دسترسی همه اعضا به همه اطلاعات ضروری نیست؛ بلکه ممکن است تنها گروهی از اعضا به اطلاعات دسترسی داشته و همان گروه هم مسئول صحت سنجی و تائید تراکنش ها باشد. تنها نکته ضروری در فناوری بلاک چین این است که تائید تراکنش به یک کنترل مرکزی نیاز نداشته و در میان اعضا تقلب از طریق تبانی امکان پذیر نباشد. برای اینکه با نحوه کار ماینرها و استخراج ارزهای دیجیتال بیشتر آشنا شوید می توانید مقاله آموزش ماینینگ ارز دیجیتال را مطالعه کنید

به آن نوع شبکه های بلاک چین که عضویت در آن ها و دسترسی به اطلاعات برای همه آزاد باشد، بلاک چین عمومی و به نوع دیگر که مشاهده یا تائید اطلاعات محدود به شرایط خاصی باشد، بلاک چین خصوصی می گویند.
 

طراحی سایت صرافی
 

هویت سنجی در فناوری بلاک چین با استفاده از رمز نگاری کلید عمومی و کلید خصوصی

از آنجاکه هدف اصلی فناوری بلاک چین کاهش هزینه ها، افزایش سرعت و بهبود امنییت از طریق تمرکز زدایی است، بررسی هویت اعضا از طریق روش های سیستم های متمرکز و سنتی امکان پذیر نیست. زمانی که یک عضو درخواست انجام یک تراکنش اطلاعاتی را به شبکه ارسال می کند، یکی از الزامات صحت سنجی تراکنش بررسی هویت ایجاد کننده تراکنش است. به عنوان مثال، اگر شخص الف بخواهد بر بستر بلاک چین ارز دیجیتالی را به شخص ب منتقل کند، اعضای شبکه باید اطمینان حاصل کنند شخص الف همان کسی است که مالک آن ارز دیجیتال است. از آنجاکه تاریخچه تراکنش های قبلی در دفتر کل ثبت شده است، آخرین مالک هر ارز دیجیتال مشخص است؛ بنابراین، کافی است شخص الف به گونه ای ثابت کند مالک همان دارایی است.

هر عضو شبکه مالک یکتای یک کلید خصوصی منحصربه فرد است. کلید عمومی نیز از طریق الگوریتم های رمزنگاری از کلید خصوصی ساخته می شود؛ به نحوی که امکان رسیدن به کلید خصوصی با استفاده از داشتن کلید عمومی وجود ندارد. کلید عمومی هر عضو مانند نام کاربری او در شبکه است که در اختیار همه یا گروهی از اعضای شبکه قرار می گیرد و کلید خصوصی به مثابه رمز عبور اوست که تنها باید در اختیار همان عضو باشد. یکی از زمینه های کاربردی ارزهای دیجیتال امکان طراحی سایت صرافی و راه اندازی خرید و فروش ارزهای دیجیتال است. برای طراحی سایت صرافی ارز دیجیتال می توانید به صفحه فروشگاه ساز ارزهای دیجیتال ما مراجعه کنید.

رمزنگاری با کلید عمومی و خصوصی مانند یک قفل با دو کلید عمل می کند؛ اطلاعات (تراکنش ها و غیره) با یک کلید قفل و با کلید دیگر باز می شود. زمانی که شخص الف تراکنشی را ایجاد می کند باید آن تراکنش را با کلید خصوصی خود قفل کند که اصطلاحاً به آن امضای دیجیتال گفته می شود. سایر اعضای شبکه که با توجه به تاریخچه تراکنش ها به کلید عمومی مالک ارز دیجیتال دسترسی دارند، طبق الگوریتم های رمزنگاری بررسی می کنند که آیا این امضای دیجیتال (قفل) با کلید عمومی وی باز می شود یا خیر. درصورتی که امضای دیجیتال با کلید عمومی مطابق بود، هویت ایجادکننده تراکنش تائید می شود. برای اینکه با نحوه کار ماینرها و استخراج ارزهای دیجیتال بیشتر آشنا شوید می توانید مقاله آموزش ماینینگ ارز دیجیتال را مطالعه کنید.
 

طراحی سایت صرافی
 

تائید تراکنش ها و ثبت آن ها در دفتر کل با استفاده از مکانیزم های اجماع در فناوری بلاک چین

در سیستم های متمرکز، کاربران به واسطه اعتمادی که به یک نهاد مرکزی دارند، فرآیند تائید تراکنش و ثبت آن ها را به نهاد مذکور می سپارند. به عنوان مثال، زمانی که با استفاده از سیستم شتاب وجهی از یک حساب به حساب دیگر منتقل می شود و پس از آنکه سیستم موفقیت آمیز بودن تراکنش و کد رهگیری را اعلام می کند، هر دو طرف مبادله، به واسطه اعتمادی که به این نهاد مرکزی دارند از صحت انجام تراکنش اطمینان پیدا می کنند.

از آنجاکه هدف در شبکه بلاک چین ایجاد ساختاری بدون نیاز به اعتماد متقابل اعضا و یا نهادی واسط است، باید مکانیزمی وجود داشته باشد که انگیزه های اعضا به گونه ای جهت دهی شود تا تقلبی صورت نگیرد. این جهت دهی انگیزه های اعضا به سمت درستکاری، از طریق الگوریتم های رمزنگاری و ایجاد هزینه بسیار بالا برای تقلب است. به این مکانیزم ها اصطلاحاً مکانیزم اجماع می گویند؛ زیرا در این مکانیزم بر اساس یک الگوریتم از پیش تعیین شده، از میان اعضا یک یا گروهی برای تائید و ثبت تراکنش ها انتخاب می شود که همه اعضا نسبت به درست بودن شیوه انتخاب و جهت دهی انگیزه ها در جهت درستکاری اجماع اطمینان دارند. یکی از زمینه های کاربردی ارزهای دیجیتال امکان طراحی سایت صرافی و راه اندازی خرید و فروش ارزهای دیجیتال است. برای طراحی سایت صرافی ارز دیجیتال می توانید به صفحه فروشگاه ساز ارزهای دیجیتال ما مراجعه کنید.

بسته به نوع شبکه بلاک چینی مکانیزم های اجماع مختلفی وجود دارد؛ ازجمله این مکانیزم ها می توان به اثبات از طریق کار و اثبات از طریق سهام اشاره کرد. برای اینکه با نحوه کار ماینرها و استخراج ارزهای دیجیتال بیشتر آشنا شوید می توانید مقاله آموزش ماینینگ ارز دیجیتال را مطالعه کنید.

طراحی سایت صرافی
 

ثبت اطلاعات در فناوری بلاک چین در قالب زنجیره ای از بلوک های داده

معماری پایگاه داده در بلاک چین به گونه ای است که در آن مجموعه ای از تراکنش ها در قالب یک بلوک اطلاعاتی درآمده و در دفتر کل ثبت می شود. وجه تمایز زنجیره در نام بلاک چین آن است که هر بلوک داده از طریق یک کد به بلوک قبل از خود متصل می شود؛ بنابراین، توالی و یکپارچگی اطلاعات از این طریق حفظ می شود.

بلوک ها اسناد کامپیوتری هستند که داده های متعلق به شبکه ارز دیجیتال را به صورت دائمی در خود ثبت می کنند. یک بلوک، تعدادی از سوابق تراکنش های شبکه ارز دیجیتال در یک بازه زمانی که در بلوک های قبلی وارد نشده است را ثبت می کند، لذا یک بلوک مانند صفحه ای از یک دفتر کل یا دفتر ثبت اسناد است. هر بلوک ذره ای از بلوک های قبلی و آدرس بلوک بعدی را در خود قرار می دهد تا امکان دست کاری بلوک ها یا حذف یک بلوک وجود نداشته باشد؛ بنابراین یک بلوک مخزن دائمی اسنادی است که یک بار ثبت شده اند و دیگر قابل تغییر یا حذف شدن نیست. در واقع، هر بلوک یک داده دیجیتال است. هر داده دیجیتال را می توان از طریق الگوریتم رمزنگاری هش به یک رشته از حروف و اعداد انگلیسی تبدیل کرد. کوچک ترین تغییری در داده دیجیتال هش آن را تغییر می دهد.

هر بلوک داده در بلاک چین شامل یک سربرگ و یک بدنه داده اصلی است. در سربرگ، کد هش بلوک قبل یک کد مخصوص محتوای بلوک و یک بخش که نشان دهنده نتیجه الگوریتم اجماع است، قرار دارد. در بدنه مجموعه داده های تراکنش های اطلاعاتی جای داده شده است. ذخیره داده ها به صورت زنجیره ای از بلوک ها در کنار الگوریتم های اجماع و رمزنگاری این اطمینان را به کاربران شبکه می دهد که داده های ذخیره شده صحیح و غیرقابل تغییر هستند. یکی از زمینه های کاربردی ارزهای دیجیتال امکان طراحی سایت صرافی و راه اندازی خرید و فروش ارزهای دیجیتال است. برای طراحی سایت صرافی ارز دیجیتال می توانید به صفحه فروشگاه ساز ارزهای دیجیتال ما مراجعه کنید.

طراحی سایت صرافی
 

شیوه کارکرد ارزهای دیجیتال در فناوری بلاک چین

ارزهای دیجیتال، دارایی های دیجیتالی هستند که بر بستر فناوری بلاک چین ایجاد، عرضه و منتقل می شوند. شبکه بلاک چین مورد استفاده در رمزارزها می تواند عمومی یا خصوصی باشد و اعضا می توانند گمنام یا غیر گمنام باشند. مستقل از نوع بلاک چین مورد استفاده در رمز ارز، انتقال رمز ارزها بدون واسطه و تقریبا با سرعت و فوری انجام می شود. مالکیت دارایی دیجیتال تنها در اختیار مالک آن است و مالکیت با اختصاص یک کلید خصوصی انجام می شود. یکی از زمینه های کاربردی ارزهای دیجیتال امکان طراحی سایت صرافی و راه اندازی خرید و فروش ارزهای دیجیتال است. برای طراحی سایت صرافی ارز دیجیتال می توانید به صفحه فروشگاه ساز ارزهای دیجیتال ما مراجعه کنید.

مالکیت ارزهای دیجیتال را می توان بدون واسطه به شخص دیگری منتقل کرد. مالکیت یک ارز دیجیتال به معنای داشتن حق انتقال آن دارایی به غیر است؛ بنابراین، می توان گفت در شبکه های ارز دیجیتال ما حق انتقال ارز دیجیتال را به دیگری منتقل می کنیم. زمانی که کاربری بخواهد تراکنشی را در شبکه ایجاد و مبلغی را منتقل کند، همان گونه که در بخش هویت سنجی با استفاده از رمزنگاری کلید عمومی و کلید خصوصی مطرح شد، انتقال ارز دیجیتال را برای کلید عمومی کاربر دیگر و با امضای کلید خصوصی خود منتشر می کند؛ درصورتی که میزان ارز دیجیتال منتقل شده مطابق با موجودی آن کاربر باشد، تراکنش از طریق مکانیزم اجماع تائید شده و انتقال ارز دیجیتال صورت می گیرد. برای آشنایی بیشتر با نکات مهم خرید و فروش ارزهای دیجیتال  ببرید می توانید مقاله هر آنچه که باید در مورد ارزهای دیجیتال بدانید را مطالعه کنید.

طراحی سایت صرافی
 

در این مقاله با نحوه انجام تراکنش ها در خرید و فروش ارزهای دیجیتال در بستر فناوری بلاک چین آشنا شدید. همان طور که می دانید امروزه خرید و فروش ارزهای دیجیتال به یک بازار پرسود و مطمئن در بین بسیاری از مردم تبدیل شده است و به خوبی توانسته شرکت ها و کسب و کارهای بزرگی همچون آمازون رو به سمت خود جذب کند. طراحی سایت صرافی یک راه سریع و آسان برای توسعه و گسترش کسب و کار شما در بازار ارزهای دیجیتال است. اگر به دنبال یک سرمایه گذاری مطمئن در زمینه خرید و فروش ارز دیجیتال هستید گروه فنی و مهندسی آرتاراکس با سال ها تجربه در زمینه اجرای پروژه ارزهای دیجیتال آمادگی دارد تا انواع خدمات طراحی سایت صرافی، طراحی سایت صرافی ارز دیجیتال، طراحی سایت صرافی آنلاین، طراحی سایت ارزی و طراحی سایت صرافی بیت کوین را در اختیار شما قرار دهد. برای آشنایی بیشتر با انواع خدمات آرتاراکس در زمینه طراحی سایت صرافی می توانید از نمونه کارهای طراحی سایت صرافی ما بازدید نمایید. همچنین می توانید برای مشاوره و اجرای پروژه های طراحی سایت ارز دیجیتال با مشاور ما تماس حاصل فرمایید. (مهندس جلالی 09120649624)

working hours

ساعت کار مشاور
9:00 الی 21:00

phone

مشاور
0912 0649 624
026-32 500 126

phone

پشتیبانی
026-32 56 84 62

email

ایمیل
info[at]artarax.com