زنجیره هوشمند بایننس Binance Smart Chain چیست؟

زنجیره هوشمند بایننس Binance Smart Chain چیست؟

یکشنبه 5 اردیبهشت 1400
| 827


زنجیره هوشمند بایننس یا (Binance Smart Chain) یک پلتفرم جدید است که با هدف کاهش دادن هزینه معامله ها و ایجاد فضایی مناسب برای DApps و دیگر برنامه های Defi ایجاد شده است. در این مقاله آرتاراکس به معرفی کامل شبکه Binance Smart Chain و چگونگی کارکرد آن می پردازیم.
Binance Smart Chain

شبکه Binance Smart Chain

Binance Smart Chain یا به اختصار (BSC) یک شبکه بلاک چین است. این شبکه با این هدف به وجود آمد که بستری مناسب برای اجرای برنامه هایی که بر قرارداد هوشمند مبتنی هستند (DApps)، ایجاد کند.

BSC به صورت موازی با زنجیره بایننس Binance Chain اجرا می شود و برای کاربران این امکان را فراهم می کند که به صورت همزمان از امکانات هر دو شبکه استفاده کنند؛ ظرفیت بالای معاملات بلاک چین BC و بستر مناسب قراردادهای هوشمند BSC.

همچنین Binance Smart Chain ماشین مجازی شبکه اتریوم یا (Ethereum EVM) را نیز اجرا می کند. (ماشین مجازی اتریوم این امکان را برای هر کسی فراهم می کند که بتواند تمام پلتفرم ها و برنامه های خود را به صورت غیر متمرکز در این شبکه اجرا کند).
این قابلیت اجرای برنامه های مبتنی بر اتریوم مانند متا ماسک (MetaMask) را در این شبکه ایجاد می کند.

هدف اصلی شبکه این است که توسعه دهندگان بتوانند برنامه های غیر متمرکز یا (DApps) را ایجاد و در این شبکه به اجرا در بیاورند. همچنین کاربران این شبکه بتوانند دارایی ها و ارزهای دیجیتالی خود را در کمترین زمان و بالاترین ظرفیت ممکن مدیریت کنند.

از اوایل سال 2021 به دلیل تراکم و شلوغی شبکه اتریوم و مشکلات که توسط آن ایجاد شد و همچنین هزینه های کارمزد قراردادهای هوشمند این شبکه (GAS)، باعث شد توسعه دهندگان و سرمایه گذاران به دنبال گزینه های جایگزین باشند. (GAS به کارمزدی که برای انجام فعالیت در شبکه اتریوم باید بپردازیم گفته می شود).

در ماه فوریه شبکه BSC با کاهش کارمزد (GAS) از 15Gwei به 10Gwei برای جلوگیری و مقابله با جهش قیمت Binance Coin  یا (BNB) به رقم بالاتر از 300 دلار، شبکه BSC جایگزینی مناسب و مقرون به صرفه شناخته شد و کاربران جدید را به خود جذب کرد.
زنجیره Binance Smart Chain

در ادامه به معرفی برخی ویژگی های BSC می پردازیم:

 

با وجود اینکه شبکه BSC به صورت موازی و هم سو با شبکه BC فعالیت می کنند، اما در عین حال یک بلاک چین مستقل است. یعنی اگر روزی فعالیت شبکه  BC متوقف شود، بلاکچین BSC به صورت مستقل به انجام فعالیت های خود می پردازد.

 

قراردادهای هوشمندی که با شبکه اتریوم سازگار هستند و بر بستر آن ایجاد شده اند، به طور کامل توسط BSC پشتیبانی می شوند. توسعه دهندگان می توانند با کمترین هزینه، تمام قرارداد های هوشمند و ابزار های آن و DAPPs را به شبکه BSC منتقل کنند و یا قراردهای هوشمند جدید را در آن ایجاد کنند.

 

پلتفرم BSC بر اساس الگوریتم اجماع سهام یا (PoS) فعالیت می کند. توکن شبکه BSC می تواند برای ایجاد امنیت در شبکه Binance Coin و رای گیری مورد استفاده قرار بگیرد.

الگوریتم (Pos) سرعت پردازش بالا می برد و این ویژگی باعث می شود از شبکه هایی که از الگوریتم اثبات کار یا (PoW) استفاده می کنند کارآمدتر باشند.

 

شبکه های BC و BSC می توانند بدون مشکل و هزینه با یکدیگر ارتباط داشته باشند. اما باید به این نکته توجه داشته باشیم BSC لایه دوم یا لایه مقیاس پذیر شبکه بایننس چین نیست، مانند لایتینینگ بیت کوین با وجود این که BSC شبکه ای مستقل است، اما کاربران می توانند ارز های دیجیتال خود را بین این دو شبکه جابجا کنند.

 

شبکه BCS برای ایجاد امنیت و اجماع در بلاک چین، الگوریتم های اجماع سهام یا (PoS) و الگوریتم اثبات اعتبار یا (PoA) را با یکدیگر ادقام و ترکیب می کند. الگوریتم PoA برای پیشگیری از حملات 51% و بیزانسی مورد استفاده قرار می گیرند و توانایی خنثی کردن این حملات را دارد.

در این مدل، نود های اعتبار سنج خاصی انتخاب می شوند. این نود ها به نوبت تراکنش های انجام شده را تائید می کنند. همچنین وظیفه دارند بلاک های جدید را به صورت PoA ایجاد کنند، این بلاک ها و میزان سهام اعتبار آنها در رای گیری های شبکه تاثیر زیادی دارند. برای تبدیل شدن به یک نود اعتبارسنج، کاربر باید مقداری BNB را در اختیار شبکه قرار دهد.

با استفاده از این الگوریتم، شبکه می تواند در هر سه ثانیه یک بلاک جدید ایجاد کند. اگر بلاک ایجاد شده توسط نود های اعتبارسنج مورد تائید قرار بگیرد، پاداش خود را از هزینه های معاملاتی بلاک ایجاد شده از شبکه دریافت می کنند.

 

حد نصاب اعتبار سنجی شبکه BSC

برای ایجاد امنیت در شبکه BSC، یک حد نصاب اعتبار سنجی را نیاز داریم. بلاک چین 21 نود اعتبار سنج دارد، این نود ها هر 24 ساعت یک بار توسط استکرهای BNB انتخاب می شوند.

هر نود می تواند برای تبدیل شدن به یک اعتبارسنج کاندید شود، اما فقط 21 نود برتر که در بالاترین رده قرار دارند برای این کار انتخاب می شوند.

در این شبکه، دوره ای برای به روز رسانی نود ها وجود دارد.نود های اعتبار سنج شبکه BSC می توانند در صورت لزوم تعدادی از بلاک ها را به روزرسانی کنند.نود های اعتبار سنج در هر دوره، در مدت زمان 20 دقیقه 240 بلاک را مورد بررسی قرار می دهند.

شبکه BSC در صورت شناسایی نود های مخرب در دوره اعتبار سنجی، آنها را از شبکه حذف می کند. نود هایی که معاملات نادرست و اشتباه انجام دهند یا امضای مجدد انجام دهند جزو نود های مخرب شناخته می شود.

این شبکه به گونه ای طراحی شده است که در صورت پیدا کردن نود مخرب یا مهاجم، آن را شناسایی کند و به شبکه معرفی و آن را از BSC حذف کند.

زنجیره هوشمند بایننس

بایننس کوین (BNB)

ارز دیجیتال شبکه Binance بایننس کوین یا BNB نام دارد. BNB می تواند برای هر دو شبکه بلاک چین BSC و BC استفاده شود.

BNB می تواند برای پرداخت هزینه و کارمزد معاملات صرافی ارز دیجیتال بایننس (Binance DEX)، مبادلات سهام و ارز دیجیتال این شبکه استفاده شود.

همچنین می توان از ارز دیجیتال BNB برای پرداخت هزینه های اجرای قرارداد هوشمند شبکه بلاک چین BSC استفاده کرد.

کاربرانی که می خواهند به امنیت شبکه کمک کنند و در ازای آن پاداش به صورت BNB دریافت کنند، می توانند در اجرای یک قرارداد هوشمند نقش داشته باشند.

همچنین نود های اعتبار سنج قدرت تصمیم گیری درباره توزیع مجدد ارز دیجیتال BNB از کارمزدهای دریافت شده را دارند.

 

پشتیبانی از دیگر توکن ها

توکن های BEP2 و BEP8، جزو مهم ترین توکن های شبکه BC و BSC می باشند. توکن ERC-20 نیز در این شبکه پشتیبانی می شود. با استفاده از راه هایی مانند افزایش توکن های ERC-20 در شبکه، تعریف کردن نام، آدرس مالک و... می توان از این توکن درشبکه BSC استفاده کرد. به این کار اصطلاحا (اتصال توکن) گفته می شود.

در شبکه BC توکن های مخصوص این شبکه وجود دارد که سکه های نماینده یا (peggy coin) نامیده می شوند. این سکه ها نماینده شبکه BC می باشند و در شبکه BSC نیز پشتیبانی می شوند. یعنی نیازی نیست این توکن ها به صورت مستقیم در شبکه استفاده شوند.

با استفاده از این توکن ها، توسعه دهندگان بدون نیاز به اعتمادسازی بین طرفین، می توانند بین دو زنجیره DApps را راه اندازی کنند. این دقیقا کاری است که شبکه PancakeSwp از آن استفاده می کند.

پیشرفت وگسترش شبکه BSC در سال 2021، با کمک صرافی ارز دیجیتال PancakeSwap بوده است. بنابراین می توانیم یکی از دلایل گسترش این ارز را این صرافی ارز دیجیتال نام ببریم. در سال 2021 شبکه BSC از نظر حجم معاملات رشد بسیار چشم گیری داشته است. ارزش کل این شبکه در 23 ژانویه 150 میلیون دلار بود و این رقم در ابتدای مارس به 2.5 میلیارد رسید. Pancakeswap بعد از Uniswap اتریوم، به دومین صرافی ارز دیجیتال غیر متمرکز (DEX) محبوب تبدیل شد.

 

استتینگ BNB  (Staking)

افرادی که ارز دیجیتال  BNB را دارند می توانند آنها به عنوان نوعی تضمین در یک استخر Staking قرار دهند و پاداش Stake کردن آن را دریافت کنند. همچنین می توانند توکن های خود را به نود های اعتبارسنج های منتخب یا کاندیداهای اعتبار سنج، برای انجام رای گیری اختصاص دهند.  بعد از انجام انتخابات می توانند توکن های خود را در اختیار نود اعتبار سنج دیگری قرار دهند.

اعتبار سنج ها قدرت تقسیم پاداش را بین نمایندگان خود دارند.

برای اینکه شبکه BSC با شبکه اتریوم سازگار بماند، تغییرات خود را به روی شبکه BC اعمال می کند. این به این معنی است که تمام تغییرات و پیوند ها شبکه به روی BC اتفاق می افتد، نه BSC

 

جمع بندی زنجیره هوشمند بایننس

Binance Smart Chain یک شبکه با سرعت بالا و هزینه ای کم برای برنامه های DApps می باشد. جای تعجب ندارد که کیف پول های فعال اختصاصی این شبکه تا تاریخ 9 فوریه 2021 به رقم 50.000 رسید. همچنین حجم کل معاملات آن تا ژانویه 2021 به عدد 15 میلیارد دلار رسیده است.

تا هنگامی که اتریوم، محبوب ترین بلاک چین برای قرارداد های هوشمند با مشکلاتی مانند سرعت کم، ازدحام، هزینه های معاملات و کارمزد های بالا سر و کار دارد، می توان انتظار داشت شبکه های بهتر و مقرون به صرفه تری مانند Polkadot، BSC و Cardano جایگزین آن شود.

 

آرتاراکس با تیم متخصص و حرفه ای در زمینه طراحی سایت صرافی ارز دیجیتال آماده ارائه خدمات به شما عزیزان است. این تیم به صورت تخصصی در زمینه های طراحی سایت صرافی، طراحی سایت ارز به ارز، طراحی سایت بازار معاملاتی، ساخت توکن، سایت فروش NFT به صورت کاملا حرفه ای و تخصصی فعالیت می نماید. می توانید نمونه کارهای آرتاراکس را در این قسمت مشاهده نمایید.

 

 

 

working hours

ساعت کار مشاور
9:00 الی 21:00

phone

مشاور
0912 0649 624
026-32 500 126

phone

پشتیبانی
026-32 56 84 62

email

ایمیل
info[at]artarax.com