طراحی سایت صرافی

طراحی سایت ارزی

طراحی سایت صرافی ارز دیجیتال

طراحی سایت اتوماتیک ارز دیجیتال

طراحی سایت اکسچنج ارز دیجیتال

طراحی سایت توکن ارز دیجیتال

طراحی سایت بیت کوین

طراحی سایت پرفکت مانی

طراحی سایت ووچر پرفکت مانی

طراحی سایت وبمانی

طراحی سایت خرید و فروش پرفکت مانی

طراحی سایت خرید و فروش وبمانی

طراحی سایت فروشگاه وبمانی

طراحی سایت فروشگاه پرفکت مانی

طراحی سایت خرید و فروش ارز

طراحی سایت فروش ازر دیجیتال

طراحی سایت ارز دیجیتال

طراحی سایت وب مانی

طراحی سایت گیفت کارت
طراحی سایت گیف کارت
طراحی سایت پیمر
طراحی سایت پیمر وبمانی
طراحی سایت سئو
طراحی سایت بهینه شده
طراحی سایت با سئو
طراحی سایت با سئو قوی
توکن token چیست؟ آشنایی و معرفی کامل توکن

توکن token چیست؟ آشنایی و معرفی کامل توکن

یکشنبه 29 فروردین 1400
| 378

توکن Token

یکی از اصطلاحاتی که در دنیای ارز دیجیتال با آن برخورد می کنیم، توکن (Token) می باشد. توکن مختص یک ارز دیجیتال خاص نیست، بلکه در ارزهای دیجیتال مختلفی استفاده می شود. در این مقاله به معرفی کامل توکن (Token) و کاربردهای آن در دنیای ارزهای دیجیتال می پردازیم.

 

توکن Token چیست؟

توکن ها را می توان نقطه مقابل کوین ها (Coins) قرار داد. همانگونه که می دانیم توکن ها بلاک چین اختصاصی خود را دارند، مانند بلاک چین بیت کوین. اما توکن ها از بلاک چین های دیگر ارزهای دیجیتال استفاده می کنند.

امروزه توکن های بسیار زیادی بر بستر بلاک چین های مختلف ایجاد گردیده اند. اگرچه توکن های زیادی بر روی بلاک چین بیت کوین (Bitcoin Blockchain) ایجاد شده اند، اما بلاک چین اتریوم (Ethereum Blockchain) بیشترین و مهم ترین توکن ها را در بستر خود دارد.

توکن های مهم

تاریخچه توکن Token

بعد از ورود فناوری بلاک چین به دنیای دیجیتال، سکه های دیجیتالی (Coins) زیادی ایجاد شدند. همانگونه که می دانیم اولین ارز دیجیتالی که پا به عرصه دنیای واقعی گذاشت بیت کوین (Bitcoin) بود. بیت کوین امروزه مهم ترین و با ارزش ترین ارز دیجیتال بازار است. دومین ارز دیجیتالی که جایگاه خاصی در این زمینه پیدا کرد اتریوم (Ethereum) بود. اتریوم در 30ام جولای 2015 توسط ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin) ایجاد گردید.

یکی از مهم ترین ویژگی های بلاک چین، امکان استفاده و فعال سازی قراردادهای هوشمند (Smart Contracts) بر بستر آن است. قراردادهای هوشمند ویژگی های خاص و مهمی را برای ما فراهم می کنند. یکی از این ویژگی ها این است که با استفاده از قرارداد هوشمند شما می توانید بدون نیاز به بلاک چین جدید و اختصاصی، توکن اختصاصی خود را داشته باشید. با استفاده از بستر دیگر بلاک چین ها مانند اتریوم می توانید به راحتی توکن Token جدیدی ایجاد کنید و آن را توسعه بدهید.

ایجاد توکن بر بستر بلاک چین اتریوم باعث پیشرفت زیاد و گسترش آن شد، همچنین راه را برای ایجاد ارزهای دیجیتال جدید باز کرد.

در ابتدا فقط (Ethereum) بستر مناسب برای ایجاد توکن ها فراهم کرده بود. اما امروزه کوین های (Coins) زیادی قابلیت ایجاد توکن های جدید فراهم کرده اند.

تعداد توکن های یک بلاک چین به افزایش اعتبار آن کمک می کند. هرچه توکن های ایجاد شده روی بلاک چین بالا تر باشد، اعتبار آن (Blockchain) نیز بالاتر خواهد رفت.

 

توکن ها Token و کوین های Coin با ارزش و مهم

تفاوت توکن ها و کوین ها در بلاک چین آنهاست. کوین ها بلاک چین اختصاصی خود را دارند، اما توکن ها Token بر بستر بلاک چین های کوین های مختلف ایجاد می شوند.

در حال حاضر مهم ترین کوین ها در بازار ارزهای دیجیتال شامل Bitcoin ،Ethereum ،Ripple ،Cardano و بسیاری دیگر از ارزهای دیجیتالی می باشد.

همچنین معروف ترین و مهم ترین توکن ها عبارتند از Tether ،Chainlink ،Dai ،Aave ،Yearn.finance ،BAT.

بیش از 3900 ارز دیجیتالی مختلف امروزه در بازار موجود می باشد. از این تعداد حدود 2800 واحد آنها توکن Token است. این توکن ها بر بستر بلاک چین هایی مانند اتریوم (Ethereum)، بایننس چین (Binance Chain)، ایاس و... می باشند و در آن ها فعالیت خود را انجام می دهند. اولین بار سایت معروف (Coinmarketcap) با انتشار مقاله ای توکن و کوین را از همدیگر متمایز کرد.

 

تفاوت های کوین Coin و توکن Token

همانگونه که گفته شد مهم ترین و اساسی ترین تفاوت کوین و توکن بستر ایجاد آنهاست. (Coin) ها مانند بیت کوین بلاک چین اختصاصی خود را دارند، اما توکن ها بر بستر بلاک چین کوین ها متفاوت ایجاد می شوند.

توکن ها معمولا کاربردی اند، یعنی امکان استفاده از کاربردی خاص در یک پروژه را فراهم می کنند. با انجام این کار توکن ها فقط در همان شبکه قابل استفاده خواهند بود.

ایجاد یک بلاک چین جدید، پروژه ای زمان بر و با هزینه بسیار بالا خواهد بود. بنابراین برای توسعه دهندگان ایجاد توکن گزینه به صرفه تری خواهد بود.

پروژه هایی که قصد ایجاد توکن را دارند، در ابتدا از یک بلاک چین به عنوان واسطه استفاده کرده و توکن اختصاصی خود را ایجاد می کنند. سپس عرضه اولیه (ICO) توکن خود را انجام می دهند. سپس توکن های خود را در ازای پول (Cash) و یا ارزهای دیجیتالی دیگر به فروش می رسانند. ارزش توکن ها بستگی به پروژه و میزان پیشرفت آن دارد.

برخی از توسعه دهندگان بعد از اینکه توکن اعتبار و توسعه کافی را کسب کرد، به ایجاد بلاک چین اختصاصی می پردازند و توکن را به کوین تبدیل می کنند.

تفاوت توکن و کوین

ایجاد توکن Token جدید

تمام بلاک چین هایی که از قراردادهای هوشمند پشتیبانی می کنند می توانند بستری برای ایجاد توکن باشند. بلاک چین اتریوم (Ethereum Blockchain) مهم ترین و بزرگ ترین میزبان توکن ها می باشد. حدود 80% از توکن ها بر روی بلاک چین اتریوم قرار دارند. همچنین بلاک چین های مهم دیگری  بایننس چین، ایاس، کازماس و... از دیگر بسترهای مهم توکن ها می باشند.

ایجاد توکن با استفاده از زبان های برنامه نویسی خاص و استانداردهایی که برای توکن در نظر گرفته شده است می باشد. در ابتدا قرارداد هوشمند توکن با زبان برنامه نویسی ایجاد شده و با استفاده از ابزارهایی خاص در بلاک چین پیاده سازی می شود.

برای ایجاد توکن هزینه و زمان کمی را صرف خواهید کرد. درمدت  زمان کمتر از یک ساعت و تنها با پرداخت هزینه کارمزد شبکه که هزینه بسیار ناچیزی است ، می توانید توکن اختصاصی خود را ایجاد کنید. اما این نکته را در نظر داشته باشید که ایجاد یک توکن به منزله ارزش بخشیدن آن نیست. یعنی هیچ توکنی در ابتدا اعتبار و ارزش مالی ندارد.

توکن ها علاوه بر مزایای خاصی که دارند، می توانند یکی از راه های سواستفاده و کلاه برداری باشند. به این ترتیب که فرد سودجو با استفاده یک توکن جدید و عرضه ی آن به بازار، به  مبادله آن با پول یا ارزهای دیجیتال با ارزش  بپردازد و کلاه برداری انجام دهد. قبل از سرمایه گذاری و خرید یک توکن، حتما ارزش و اعتبار آن را بررسی کنید و دقت کنید که حتما در پروژه ای معتبر شرکت داشته باشد.

 

مزایای توکن Token

از مهم ترین مزایای توکن ها صرف زمان و هزینه بسیار کم می باشد. برای ایجاد توکن به سرمایه زیادی نیاز ندارید. مهم ترین استفاده از توکن ها برای جذب سرمایه و توسعه یک پروژه می باشد. همچنین می توان توکن را ایجاد کرد و آن را توسعه داد، سپس  به آن ارزش و اعتبار بخشید و بلاک چین اختصاصی آن Token را ایجاد کرد و آن را به کوین تبدیل کرد.

 

انواع توکن ها

توکن ها به سه دسته اصلی تقسیم می شوند. انواع توکن ها عبارتند از:

 
 

 

کیف پول های مناسب توکن ها

کوین ها کیف پول اختصاصی خود را دارند. علاوه بر آن بسیاری از کیف پول ها هستند که از چندین ارز دیجیتال پشتیبانی می کنند. همانگونه که گفتیم بستر فعالیت توکن ها بر بلاک چین یک کوین می باشد.

بنابراین هر کیف پولی که از کوین بلاک چین توکن شما پشتیبانی کند، از (Token) شما نیز پشتیبانی خواهد کرد. به طور مثال توکن های که بر بستر بلاک چین اتریوم ایجاد شده اند می توانند از تمام کیف پول هایی که اتریوم قابلیت ذخیره و پشتیبانی بر روی آنها را دارد، استفاده کنند. به این نکته توجه داشته باشید شما توکن های مبتنی بر بلاک چین بیت کوین را نمی توانید در کیف پول اختصاصی اتریوم ذخیره کنید.

 

آرتاراکس با تیم متخصص و حرفه ای در زمینه طراحی سایت صرافی ارز دیجیتال آماده ارائه خدمات به شما عزیزان است. این تیم به صورت تخصصی در زمینه های طراحی سایت صرافی، طراحی سایت ارز به ارز، طراحی سایت بازار معاملاتی، ساخت توکن، سایت فروش NFT به صورت کاملا حرفه ای و تخصصی فعالیت می نماید. می توانید نمونه کارهای آرتاراکس را در این قسمت مشاهده نمایید.

 

working hours

ساعت کار مشاور
9:00 الی 21:00

phone

مشاور
0912 0649 624
026-32 500 126

phone

پشتیبانی
026-32 56 84 62

email

ایمیل
info[at]artarax.com